Objawy stresu u psa. Jak rozpoznać, czy Twój pies się stresuje?
Chociaż mogłoby się wydawać, że życie naszych pupili jest raczej beztroskie, psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z powodu stresu. Zmienny plan dnia, głośne dźwięki, obecność innych zwierząt lub ból to tylko niektóre z bodźców, które mogą stresować naszego czworonoga. Niestety, rozpoznanie oznak zdenerwowania u psa jest dużo trudniejsze niż u jego właściciela. Nie musicie się jednak martwić, ponieważ poniżej znajdziecie listę kilku najczęściej występujących objawów stresu, które specjalnie dla Was szczegółowo opisaliśmy. Jeśli zauważycie u swojego czworonoga któryś z nich, możecie przeczytać o sposobach radzenia sobie z psim zdenerwowaniem w naszym wcześniejszym poście - najlepsze sposoby na psi stres.
Objawy stresu u psa - nasza lista:
1. ZIEWANIE - NAJPOPULARNIEJSZY OBJAW STRESU U PSA
Podobnie jak inne oznaki zaniepokojenia, ziewanie nie jest łatwe do zinterpretowania. Istnieje wiele potencjalnych sytuacji, w których oznacza ono po prostu zmęczenie. Na przykład, jeśli Wasz pies przeciąga się i ziewa o poranku, to najprawdopodobniej oznacza to tylko tyle, że jego drzemka była bardzo udana. Jeżeli jednak zabieracie psa w nowe, nieznane miejsce lub na spotkanie ze sporą grupą psów, częste ziewanie może znaczyć, że nasz pupil nie czuje się do końca komfortowo i bezpiecznie w danej sytuacji.
2. NADMIERNE GRYZIENIE
Jak pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych postów dotyczących zabawek -
top 4 zabawki dla psa, gryzienie to dla psa sposób na rozładowanie napięcia i zrelaksowanie się. Jeśli zauważymy, że nasz czworonożny przyjaciel zbyt często bawi się gryzakami, gryzie siebie lub przedmioty, które znajdzie w domu, a do tego często wylizuje się i drapie, może to oznaczać, że na co dzień w jego otoczeniu znajduje się zbyt wiele stresorów.
3. GONIENIE OGONA
Chociaż pogoń za własnym ogonem może wydawać się zabawna i nieszkodliwa, ta popularna wśród psów zabawa jest oznaką rozdrażnienia i zdenerwowania. Jeśli nasz czworonóg często próbuje łapać swój ogon lub gryzie go, to bardzo prawdopodobne, że jest pod wpływem długotrwałego stresu. Warto w takim wypadku zadbać o komfort psychiczny naszego czworonoga oraz pomóc mu rozładować negatywne emocje.
4. DYSZENIE
Podobnie jak ziewanie, dyszenie nie zawsze oznacza, że nasz pupil jest zestresowany. Ponieważ psy chłodzą się głównie poprzez pracę układu oddechowego, dyszenie w upalny dzień lub po intensywnym wysiłku fizycznym jest czymś zupełnie naturalnym i nie powinno nas niepokoić. Jeśli jednak pies oddycha w przyspieszonym tempie, będąc w stanie spoczynku, może to oznaczać, że jest zdenerwowany. Często możemy zaobserwować dyszenie w okresie sylwestrowym, kiedy to czworonogi cierpiące na lęk przed głośnymi dźwiękami oddychają bardzo intensywnie, pomimo iż w danym momencie leżą na posłaniu.
5. NADMIERNA WOKALIZACJA
Jęczenie, szczekanie i popiskiwanie może oznaczać naprawdę wiele – ból, dyskomfort, ekscytację, ale także stres. Podobnie jak w przypadku innych oznak stresu, najważniejsza jest obserwacja i znajomość charakteru naszego czworonoga oraz umiejętność interpretacji otoczenia, w którym się znajduje. Jeśli pies podkula ogon, kładzie po sobie uszy oraz piszczy, warto wykluczyć problemy zdrowotne. Jeżeli okaże się, że nasz pupil jest zdrowy, najprawdopodobniej nadmierna wokalizacja jest spowodowana tym, że nie potrafi on poradzić sobie z własnymi emocjami.
6. SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE
Sygnały uspokajające to gesty, które psy wykonują w celu załagodzenia konfliktu lub uspokojenia samego siebie. Wiele z nich może być interpretowanych jako oznaki stresu tylko w specyficznej sytuacji, dlatego warto obserwować swojego pupila na co dzień, aby poznać charakterystyczny dla niego język ciała. Do najpopularniejszych sygnałów uspokajających zaliczamy: unikanie kontaktu wzrokowego i odwracanie głowy, szybkie i częste oblizywanie nosa, unoszenie przedniej łapy oraz ustawianie się bokiem.
Pieskie życie jest mniej beztroskie niż mogłoby się wydawać. Podobnie do nas, nasi czworonożni przyjaciele narażeni są zarówno na krótkotrwały, jak i chroniczny stres. Choć interpretacja oznak zdenerwowania u pupila nie zawsze jest łatwa, warto poznać najczęściej występujące objawy stresu u psa. Jeśli poświęcimy czas na poznanie charakterystycznych dla naszego pupila gestów, będziemy lepiej rozumieć jego potrzeby. Gdy nasz czworonóg zrozumie, że dostrzegamy i potrafimy interpretować sygnały, jakie nam wysyła, jego zaufanie do opiekuna wzrośnie, a przecież nic tak nie wzmacnia przyjaźni psio-ludzkiej jak wzajemne zaufanie i zrozumienie. Teraz, poznaj
najlepsze sposoby na psi stres.
ŁAPA!