Alergia pokarmowa u psa – karma dla psa alergika
Większość psów to prawdziwe łakomczuchy. Niektóre z nich pałaszują miskę karmy w kilka sekund, a za garść smaczków zrobią wszystko. Trudno się im dziwić – my ludzie także chętnie korzystamy z okazji, gdy możemy zjeść coś pysznego. Co jeśli mimo wszystko wybrana przez nas karma nie służy naszemu czworonożnemu przyjacielowi? Jeśli często się drapie lub cierpi na problemy żołądkowe, możliwe, że uczula go któryś ze składników pożywienia. Na szczęście alergia pokarmowa u psa to nie sytuacja bez wyjścia – z odsieczą przyjdzie nam karma dla psa alergika. Czym jednak kierować się przy zakupie hipoalergicznego jedzenia dla naszego pupila?
Alergia pokarmowa u psa – karma dla psa alergika
CZĘSTE ALERGENY
Podobnie jak w przypadku ludzi, również i czworonogi częściej reagują źle na konkretne składniki pokarmowe, choć nie można tego uznać za regułę. Do najpopularniejszych alergenów wśród psów należą zboża, mleko, jajka, soja, wołowina oraz drób (w szczególności kurczak). Jeśli podejrzewamy alergię pokarmową u naszego pupila, możemy zastosować tzw. dietę eliminacyjną, w której wymienione pokarmy nie występują.
ALERGIA POKARMOWA U PSA – OBJAWY I DIAGNOZA
Alergia pokarmowa to zaburzenie, które występuje u psów stosunkowo często, chociaż wielu właścicieli przeocza mało charakterystyczne symptomy. Jej główne objawy to częste drapanie się i świąd oraz nierzadko problemy z układem trawiennym tj. wymioty i biegunka. Jeśli chcemy mieć pewność czy nasz pupil jest uczulony na niektóre substancje pokarmowe, warto udać się do lekarza weterynarii lub wykonać testy alergiczne z krwi. Gdy już będziemy mieć pewność jaki alergen wywołuje niepożądane reakcje, możemy przejść do wyboru hipoalergicznego pokarmu.
KARMA DLA PSA ALERGIKA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Najważniejszy przy wyborze karmy dla psa alergika jest rodzaj zawartego w niej białka. Zwróćmy uwagę na to, czy jest ono wysoko przyswajalne i czy nie należy do składników, które często powodują reakcję alergiczną. Jednym z mięs zalecanych dla uczulonych czworonogów jest jagnięcina, która nie tylko łatwo wchłania się w układzie pokarmowym psa, ale także charakteryzuje się niskim stopniem wywoływania alergii pokarmowych. Kolejną ważną rzeczą, na którą powinniśmy uważać przy wyborze karmy dla psów wrażliwych, jest obecność zbóż. Najlepiej wybrać karmę bezzbożową, dzięki czemu możemy mieć pewność, że delikatny żołądek naszego czworonoga będzie zadowolony. Nie zapominajmy również o tym, że pochodzenie składników jest równie ważne co skład karmy. Specjalnie wyselekcjonowane zioła i oleje z upraw ekologicznych to gwarancja zdrowia i witalności naszego psyjaciela. Idealną karmę hipoalergiczną dopełniają również różnorodne owoce i warzywa, które są naturalnym źródłem minerałów i witamin. Na przykład porzeczka, która jest naturalnie bogata w witaminę C, działa antyzapalnie i ma pozytywny wpływ na odporność naszego delikatnego pupila.
Podobnie jak większość ludzi, również nasi czworonożni przyjaciele cieszą się, gdy mają okazję zjeść coś smacznego. Problem pojawia się, gdy pomimo naszych starań wybrana przez nas karma nie służy zdrowiu futrzastego łakomczucha. Jeśli nasz pies drapie się lub ma problemy z układem trawiennym, możliwe, że cierpi na alergię pokarmową. Na szczęście na rynku karm dla psów znajdziemy wiele karm hipoalergicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na składniki pokarmu oraz ich pochodzenie, aby mieć pewność, że nasz delikatny psyjaciel będzie cieszył się zdrowiem i witalnością przez wiele kolejnych lat.
ŁAPA!