Dyscypliny psich sportów
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna, kontakt ze zwierzętami i przebywanie na łonie natury korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również na ludzka psychikę. Nic powinno więc dziwić, że psie sporty, które można uznać za idealne połączenie powyższych elementów, zyskują coraz więcej fanów. Niezliczone korzyści płynące ze wspólnej aktywności powodują, że coraz więcej właścicieli decyduje się na rozpoczęcie wspólnych treningów ze swoim czworonożnym przyjacielem. Nie martwcie się, jeśli agility i fly ball to obce Wam pojęcia – poniżej znajdziecie listę kilku sportów, angażujących zarówno psa, jak i opiekuna, które są odpowiednie także dla laików.
Dyscypliny psich sportów - nasze propozycje
Dyscypliny psich sportów - AGILITY
Agility to psi sport, który pierwotnie był przerywnikiem w trakcie zawodów jeździeckich, jednak z czasem zyskał ogromne grono sympatyków i doczekał się oficjalnych mistrzostw. Dzięki komendom głosowym i ruchowym wydawanym przez wprawnego opiekuna, czworonożny sportowiec przeskakuje przez przeszkody, czołga się w specjalnych tunelach, a nawet balansuje na huśtawce. Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe: small (do 35 cm w kłębie), medium (35-43 cm w kłębie) i large (powyżej 43 cm w kłębie). Zwykle wyróżnia się również cztery poziomy trudności od A0 do A3. W czasie profesjonalnych zawodów bierze się pod uwagę czas, kolejność pokonywania przeszkód oraz ilość (lub brak) błędów. Nie musimy jednak od razu startować w mistrzostwach, aby zacząć trenować agility ze swoim pupilem. To świetna zabawa i okazja do wzmocnienia psio-ludzkiej przyjaźni, dlatego warto rozważyć tę dyscyplinę, jeśli nie ma przeciwskazań zdrowotnych tj. zbyt młody wiek psa, choroba, dysplazja lub ciąża u suczki.
Dyscypliny psich sportów - DOG FRISBEE
Pewnie wielu z nas choć raz widziało znaną w popkulturze scenę ze spaceru, gdy pełen energii pies łapie w locie wyrzucone przez właściciela frisbee. Rzut dyskiem to rzeczywiście dobra alternatywa dla zwykłego aportu, ale czy wiedzieliście, że dogfrisbee uznawane jest za jedną z psich dyscyplin sportowych? Dzieli się ona na wiele różnych subdyscyplin tj. longdistance, gdzie zwycięża najdalszy rzut, freestyle, gdzie zarówno opiekun jak i pupil mogą pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz dogdartbee, które polega na rzuceniu frisbee tak, aby pies złapał je w odpowiedniej strefie (zasady są podobne do tych obowiązujących w zwykłych rzutkach). Co ciekawe, wyróżnia się również kategorię young dog dla psów w wieku od 9 do 18 miesięcy, gdzie zabronione jest wykonywanie wysokich skoków, salta i odbicia od ciała. W związku z tym dogfrisbee może być świetnym sposobem na spożytkowanie energii młodego czworonoga, bez obciążania jego wciąż rozwijającego się organizmu.
Dyscypliny psich sportów - OBEDIENCE
Obedience to dyscyplina psiego sportu, którą wielu laików może uznać za mało spektakularną lub nawet nudną. Choć nie jest ona tak dynamiczna i absorbująca jak agility czy fly ball, posłuszeństwo sportowe to wspaniały sprawdzian dla relacji jaką zbudowaliśmy ze swoim pupilem oraz sposób na umocnienie łączącej nas więzi. Zawody obedience polegają na bezbłędnym, szybkim i radosnym wykonaniu komend, pomimo wielu rozproszeń otaczających psiego zawodnika. Jeśli nie jesteście przekonani do rozpoczęcia treningów z posłuszeństwa warto obejrzeć relacje z zawodów, na których widać, że podekscytowani pupile czekają na każdy gest swojego opiekuna, a wykonywanie kolejnych ćwiczeń sprawia im ogromną przyjemność. Obedience, nawet jeśli uprawiane jest amatorsko, to wspaniały trening wzajemnego zrozumienia, który pomoże przenieść psio-ludzką przyjaźń na kolejny poziom.
Dyscypliny psich sportów - FLY BALL
Jak pewnie mogliście się domyślić, fly ball to nic innego jak psi sport, którego głównym założeniem jest złapanie piłki. Zanim do tego dojdzie, każdy pies musi pokonać cztery przeszkody, aby dobiec do maszyny, która po naciśnięciu przycisku łapą (lub w przypadku małych ras całym ciałem) wyrzuca z siebie piłkę. Po złapaniu piłeczki zadaniem pupila jest jak najszybsze oddanie jej swojemu właścicielowi. Zwykle w zawodach biorą udział drużyny składające się z czterech psów. Pomimo tego, że w trakcie rozgrywek opiekunowie pozostają poza linią startu, treningi fly ball mogą być świetną okazją do wspólnej aktywności fizycznej i zabawy.
Dyscypliny psich sportów - PSIE ZAPRZĘGI
Żadna lista psich sportów nie jest kompletna bez wzmianki o psich zaprzęgach. Jest to prawdopodobnie najbardziej znany psi sport, który dodatkowo może pochwalić się długą tradycją. Wiele lat temu psi zaprzęg był najbardziej efektywnym sposobem przemieszczania się na terenach syberyjskich, alaskańskich i arktycznych. Dziś rzadziej traktuje się go jak transport, a częściej jako dyscyplinę sportową. Gdy słyszymy słowo zaprzęg, pierwsze przychodzą na myśl sanie, jednak obecnie do powożenia używa się również lekkich wózków. Przy skijöringu i bikejoringu wykorzystuje się także narty i rower, więc aby zacząć trening nie potrzebujemy sfory 20 psów ras północnych ani pokaźnych rozmiarów sani. To wspaniała alternatywa dla zwykłego spaceru, zwłaszcza jeśli jesteśmy właścicielem czworonoga rasy syberian husky, alaskan malamute, czy samojed, chociaż ten rodzaj aktywności doceni każdy pies bez przeciwwskazań zdrowotnych i o odpowiedniej wadze.
Dyscypliny psich sportów łączą w sobie aktywność fizyczną, przebywanie na łonie natury i kontakt z naszym czworonożnym przyjacielem. Ponieważ są one bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o formę i poziom trudności, każdy właściciel znajdzie coś dla siebie i swojego pupila. Warto rozpocząć wspólny trening z psem, ponieważ jest to nie tylko dobry sposób na spożytkowanie jego energii, ale także okazja do wspólnej zabawy i zbudowania trwałej relacji. Nieważne, czy wybierzemy dynamiczne agility, widowiskowe fly ball czy precyzyjne posłuszeństwo sportowe – liczy się wspólne spędzanie czasu z naszym czworonożnym przyjacielem i dobra zabawa.
ŁAPA!