Golden retriver – charakterystyka i opis rasy
Rasa Golden Retriver już od wielu lat cieszy się niemałą popularnością wśród właścicieli czworonogów. Nic dziwnego – choć to rasa myśliwska, goldeny posiadają wszystkie cechy dobrego psa towarzyszącego. Są lojalne, łagodne, szybko się uczą i chętnie współpracują z człowiekiem w czasie treningów. Ich przedstawiciele są często zarówno energiczni i skłonni do zabawy, jak i spokojni i wyważeni. Marzysz o czworonogu rasy Golden Retriver? W poniższym artykule zamieściliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz pupila.
Golden retriver – charakterystyka i opis rasy
GOLDEN RETRIVER - HISTORIA RASY
Początki rasy sięgają końca XIX wieku, kiedy to zaczęto hodować goldeny w celu użytkowania psów w polowaniach na dzikie ptactwo. Nazwa retriver pochodzi od angielskiego czasownika to retrive, który oznacza przynosić lub odzyskiwać. Ich delikatny chwyt i skłonność do noszenia czegoś w pysku sprawiły, że Golden Retrivery idealnie spisywały się w trakcie polowań na ptaki, przynosząc nieuszkodzoną zwierzynę zadowolonym panom. Nie do końca wiadomo jednak, jakie krzyżówki pozwoliły na uzyskanie łagodnego psa o złotej sierści. Wiemy jednak, że z czasem ich przeznaczenie zmieniło się i teraz chętnie sprawują rolę psów towarzyszących. Nie możemy jednak zapominać, że to bardzo inteligentne czworonogi, które szybko się uczą. Ich łagodne usposobienie i podatność na trening sprawiły, że szczenięta goldenów często szkolone są na towarzyszy osób niepełnosprawnych oraz psich terapeutów. Doskonały węch umożliwia im także pracę w jednostkach policyjnych, które zajmują się szukaniem narkotyków i substancji niebezpiecznych. Dzięki dyscyplinie i chęci współpracy z człowiekiem, świetnie sprawdzają się także jako psi ratownicy.
WYGLĄD
Golden Retrivery to duże psy. Samce mierzą 56 od 61 cm w kłębie i osiągają wagę 29 - 45 kg, natomiast mniejsze suczki dorastają do 51 - 56 cm i ważą 24 - 29 kg. Swoją nazwę goldeny zawdzięczają pięknej, falowanej sierści, której kolor zazwyczaj odpowiada odcieniom biszkoptowemu, złotemu lub rzadko niemal jasno rudemu. Choć amerykańskie goldeny mogą być również czekoladowe, nigdy nie są tak ciemne, jak przedstawiciele mniejszych Labradorów. Wielu Warszawiaków oraz osób, które kiedykolwiek zwiedzały Pole Mokotowskie, na pewno kojarzy Pomnik Szczęśliwego Psa. Autorką projektu Rzeźby jest Bogna Czechowska, a swoje dzieło wzorowała właśnie na przedstawicielu rasy Golden Retriver – psu imieniu Lokat, który będąc podopiecznym Fundacji Przyjaciel pracował jako psi terapeuta.
CHARAKTERYSTYKA RASY GOLDEN RETRIVER
Zanim przejdziemy do ogólnej charakterystyki rasy, warto wspomnieć, że każdy pies jest inny i nie zawsze wpisuje się on w określony wzorzec. Przeważnie przedstawiciele rasy Golden Retriver charakteryzują się przyjaznym i łagodnym usposobieniem, przez co często wybierane są przez rodziny z dziećmi. Należy jednak pamiętać, aby zawsze uczyć dziecko jak postępować ze zwierzęciem i przerywać interakcję, kiedy staje się dla psa niekomfortowa. Nawet najbardziej wyrozumiały i łagodny pies ma swoje granice i czasem traci cierpliwość, przez co może dojść do tragedii, dlatego zawsze powinniśmy kontrolować zabawę malucha i czworonoga oraz nauczyć się psiego języka. Poza tym goldeny szybko przywiązują się do swoich właścicieli i są bardzo lojalne, co czyni je idealnymi psami towarzyszącymi. Jako przyjacielskie i nastawione na człowieka zwierzęta potrzebują bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem. To bardzo inteligentne i energiczne czworonogi, dlatego nie możemy zapominać również o odpowiedniej dawce ruchu i wysiłku umysłowego, jeśli zdecydujemy się na kupno lub adopcję Golden Retrivera. Ponieważ bardzo lubią ludzi i z natury nie są agresywne, mimo swoich znacznych rozmiarów nie sprawdzą się jako psy stróżujące.
CHOROBY TYPOWE DLA RASY GOLDEN RETRIVER
Musimy pamiętać, że goldeny to psy znacznych rozmiarów, dlatego często cierpią z powodu problemów ze stawami. Są predysponowane do dysplazji, zarówno stawów łokciowych, jak i biodrowych, oraz zapalenia więzadeł. Odpowiednia dieta pozwalająca utrzymać zdrową masę ciała oraz dobrana do potrzeb i wieku psa aktywność fizyczna są świetna profilaktyką przed chorobami układu kostno-szkieletowego. Pomóc może również kupno psa z dobrej hodowli, gdzie znana jest historia choroby w rodzinie, ponieważ dysplazja to często dziedziczne schorzenie. Dodatkowo stosunkowo często pojawiają się u Golden Retriverów także różne choroby oczu, takie jak katarakta, jaskra oraz podwinięcie lub wywinięcie powieki. Mogą cierpieć również na różne schorzenia skórne, również te genetyczne, takie jak egzema czy atopowe zapalenie skóry. Podatne są też na alergie i nietolerancje pokarmowe, co może prowadzić do częstych problemów z układem pokarmowym.
GOLDEN RETRIVER – GDZIE KUPIĆ
Jeśli zależy nam na kupnie szczeniaka, a nie adopcji dorosłego psa (np. z fundacji zajmującej się stricte pomocą goldenom), musimy pamiętać o tym, aby wybrać legalną hodowlę zarejestrowaną w renomowanym związku kynologicznym. W innym wypadku narażamy się na pseudohodowle. Więcej o tym, jak wybrać hodowlę i szczenię w miocie możecie przeczytać
tu.
Golden Retrivery to piękne psy o łagodnym I przyjacielskim usposobieniu, które nieprzerwanie cieszą się popularnością wśród wielu właścicieli czworonogów. Nic dziwnego – choć stworzone zostały do polowania na ptactwo wodne, ich oddana i posłuszna natura sprawia, że są idealnymi towarzyszami rodzin. Są to jednak inteligentne i energiczne psy, dlatego nie możemy zapominać o aktywności fizycznej i umysłowej. Choć zwykle są to zdrowe czworonogi, mogą cierpieć na problemy ze stawami, choroby oczu, alergie i problemy skórne. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu pokochaliście Golden Retrivery tak samo jak my.
ŁAPA!