Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Wszystko co musisz wiedzieć o sygnałach uspokajających cz. 1


Sygnały uspokajające to temat, który cały czas zyskuje na popularności wśród coraz to nowych grup psiarzy. Prekursorką tego fenomenu jest Norweżka Turid Rugaas, trenerka psów i behawiorystka, która w swoich pracach zidentyfikowała oraz opisała blisko 30 różnych sygnałów uspokajających. Czym są i dlaczego cały czas podbijają serca nowych właścicieli czworonogów? W jaki sposób ich znajomość może umocnić naszą więź z psem oraz pogłębić wzajemne zaufanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym dwuczęściowym artykule w całości poświęconym sygnałom uspokajającym.

Wszystko co musisz wiedzieć o sygnałach uspokajających cz. 1


SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE – CO TO?

Sygnały uspokajające to gesty, które psy wykonują aby uniknąć konfliktu lub uspokoić siebie i innych członków grupy. Co ciekawe, nasi podopieczni używają ich nie tylko w kontaktach z innymi czworonogami, ale również z ludźmi. Nie do końca wiadomo na ile świadomie psy wykorzystują sygnały uspokajające, jednak wiemy, że są one uniwersalne – niezależnie od tego jakich gestów używa nasz pupil, zrozumie każdy spośród opisanych przez Rugaas sygnałów, nawet, jeśli sam ich nie wykonuje.

DLACZEGO WARTO ZNAĆ SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE

sygnały uspokajające Ponieważ często są one używane w sytuacjach konfliktowych lub stresujących dla psa, warto poznać sygnały uspokajające aby wiedzieć, kiedy nasz pupil potrzebuje wsparcia i pomocy. Jeśli nauczymy się odróżniać je od innych gestów, będziemy wiedzieli kiedy nasz czworonożny przyjaciel jest zdenerwowany i kiedy sytuacja, w której się znajduje, przestała być dla niego komfortowa. Nie tylko będziemy w stanie lepiej rozumieć i interpretować wysyłane przez niego sygnały, ale będziemy potrafili zdecydować, kiedy pies potrzebuje wsparcia swojego opiekuna. Kiedy nauczymy się reagować w odpowiednim momencie, nasz pupil zrozumie, że może na nas liczyć w trudnych chwilach oraz że nie musi działać sam, gdy czuje się niekomfortowo. To nie tylko ograniczy ilość potencjalnych konfliktów z innymi czworonogami, ale także wzmocni łącząca nas więź i wzajemne zaufanie.

NAJPOPULARNIEJSZE SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE

Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych sygnałów uspokajających warto pamiętać, że nie każde oblizanie nosa lub ziewnięcie oznacza, że nasz pies przeżywa właśnie głęboki stres lub czuje się niekomfortowo. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji jest nasz czworonóg – jeśli przy kontakcie z nieznanym psem odwraca głowę w bok, bardzo prawdopodobne jest, że możemy ten gest zaliczyć do sygnałów uspokajających; jeśli jednak odwraca głowę w czasie przejażdżki samochodowej w letni dzień, bardziej prawdopodobne jest, że po prostu razi go słońce. Należy pamiętać, że świadomość i interpretacja otoczenia są równie ważne, co znajomość samych gestów.

OBLIZYWANIE NOSA

sygnały uspokajające Oblizywanie nosa nie powinno nas martwić, jeśli pies przed chwilą pił lub ma katar. Jednak kiedy robi to przy kontakcie z innymi psami, może to oznaczać, że sytuacja, w której się znajduje jest dla niego nader ekscytująca. Nie oznacza to, że od razu musimy przerywać jego zabawę z czworonożnymi przyjaciółmi, jednak warto dalej obserwować psa. Jak często pupil oblizuje swój nos? Czy widzimy inne oznaki stresu? Czy pies przybiega do nas i szuka pomocy? Jeśli tak, może to oznaczać, że lepiej przerwać harce i wrócić do domu, gdzie nasz czworonożny przyjaciel będzie miał szansę odpocząć i zrelaksować się.

ZIEWANIE

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, sygnały uspokajające to uniwersalny język, który rozumieją wszystkie czworonogi niezależnie od wieku lub rasy. Małe szczeniaki uczą się ich już od pierwszych dni życia, obserwując dorosłe psy w swoim otoczeniu. Jednym z pierwszych sygnałów, które przyswajają, jest właśnie ziewanie. Jeśli nasz pies ziewa przed wyjściem na poranny spacer, najpewniej nie oznacza to, że jest zestresowany przechadzką. Jednak kiedy zauważymy, że uporczywie ziewa podczas jazdy komunikacją miejską możemy założyć, że autobus to jednak miejsce, w którym czuje się nie do końca komfortowo.

ODWRACANIE GŁOWY

sygnały uspokajające Psie pole widzenia nie jest nieskończone, dlatego podobnie jak inne zwierzęta, psy ruszają głową kiedy chcą skierować swoją uwagę w inne miejsce. Jest to całkiem naturalny odruch, kiedy nasz pupil usłyszy lub poczuje na spacerze coś wyjątkowo interesującego. Jeśli jednak zauważymy, że odwraca głowę przy poznawaniu nowego psa, prawdopodobnie próbuje on uspokoić siebie i swojego nowego kolegę. Nie oznacza to, że powinniśmy od razu przerwać ich interakcję. Tak jak w przypadku innych sygnałów uspokajających, kluczowa jest obserwacja i interpretacja sytuacji.

W dzisiejszej części powiedzieliśmy skąd wzięły się sygnały uspokajające, kim jest ich prekursorka i dlaczego warto nauczyć się je rozpoznawać. Opisaliśmy też kilka najczęstszych gestów, które można łatwo zaobserwować w codziennej interakcji naszego pupila z innymi czworonogami. Więcej o sygnałach uspokajających dowiecie się już niedługo, w kolejnej części artykułu, która niebawem pojawi się na naszym blogu.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

2 lata temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość… Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

2 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie „co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

2 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook