Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Wszystko co musisz wiedzieć o sygnałach uspokajających cz. 2


W poprzednim artykule wyjaśniliśmy już czym są sygnały uspokajające, skąd się wzięły i czemu warto jest znać. Pisaliśmy też o tym, jak ważna jest interpretacja otoczenia i sytuacji, w której znajduje się nasz czworonóg oraz przedstawiliśmy kilka najczęściej występujących sygnałów. W dzisiejszym poście opiszemy inne sygnały uspokajające oraz podsumujemy wszystko, co powinniście o nich wiedzieć.

Wszystko co musisz wiedzieć o sygnałach uspokajających cz. 2


MOON EYE

sygnały uspokajające Moon eye, znane w Polsce jako pokazywanie białek oczu, to jeden z najczęściej występujących sygnałów uspokajających, który łatwo jest rozpoznać. Towarzyszą mu ściągnięte do tyłu uszy oraz czasem jednoczesne odwracanie głowy. Gest ten można zaobserwować w różnych sytuacjach, np. gdy zabawa staje się dla naszego pupila zbyt intensywna lub gdy poznaje nowego czworonoga.

ZASTYGANIE (FREEZING)

Freezing to nic innego jak zastyganie w jednej pozycji na kilka sekund. Jest to bardzo popularny sygnał, szczególnie podczas zbyt ekscytującej interakcji z innym psem. Choć gest ten możemy zaobserwować niezwykle często, wcale nie oznacza, że od razu musimy przerywać psie harce. Jeśli czujemy taką potrzebę, zawsze możemy na chwilę przywołać naszego pupila i zastosować kilka ćwiczeń wyciszających. Warto pamiętać, że sygnały uspokajające mają zapobiegać nie tylko agresywnym zachowaniom ze strony innych czworonogów, ale także pomóc psu w uspokojeniu samego siebie.

UKŁON

sygnały uspokajające Ukłon to nie tylko widowiskowa sztuczka i zaproszenie do zabawy, ale także jeden z najczęściej wykorzystywanych sygnałów uspokajających. Choć kojarzy się głównie z bieganiem z innymi czworonogami, nasz pies może przyjąć taką pozycję również przy innych zwierzętach (np. kopytnych) lub nawet przy przedmiotach codziennego użytku, jak pralka, przy których czuje się niepewnie.

PODCHODZENIE PO ŁUKU

To jeden z sygnałów, który ciężko zauważyć, jeśli wcześniej o nim nie słyszeliśmy. Ignorowane przez wielu właścicieli, podchodzenie do innego psa po łuku, to bardzo częsty sposób na zbliżenie się do nieznajomego psa lub nowego, dziwnego obiektu. Czworonogi bardzo rzadko podchodzą do siebie w linii prostej – tylko wtedy, gdy dobrze się znają i mają ze sobą dobre relacje. Warto pamiętać o tym sygnale, kiedy wyprowadzamy naszego pupila na smyczy. Ciągnąc psa na wprost właściwie wpychamy go w niekomfortową sytuację i możemy doprowadzić do konfliktu.

STAWANIE BOKIEM

sygnały uspokajające W poprzedniej części mówiliśmy już o odwracaniu głowy. Stawanie bokiem, czyli odwrócenie całego ciała, to również sygnały uspokajający, który łatwo rozpoznamy. Możemy zaobserwować to ustawienie zarówno w czasie poznawania nowego psa, jak i zabawy, która stała się zbyt intensywna.

ROZDZIELANIE

Wiele psów skacze na swoich właścicieli lub próbuje ich rozdzielić, gdy ci przytulają się stojąc. Wiele osób tłumaczy to zazdrością, jednak powód takiego zachowania jest prawdopodobnie zupełnie inny. Stojące osoby, które obejmują się, wyglądają podobnie do dwóch walczących ze sobą psów, które stoją na tylnych łapach i utrzymują równowagę opierając się o siebie. W takich sytuacjach inne czworonogi często próbują rozdzielić walczących pobratymców, wchodząc miedzy nich. Ten gest zaliczany jest do sygnałów uspokajających i często zapobiega eskalacji konfliktów miedzy psimi kumplami.

KŁADZENIE SIĘ

sygnały uspokajające Czy Wasi pupile też kładą się brzuchem na chodniku w momencie, gdy widzą nadchodzącego z naprzeciwka psa? Wielu właścicieli próbuje go wtedy postawić do pionu lub ciągnie w inną stronę. Choć takie zachowanie może być bardzo uciążliwe, gdy na kilkugodzinnym spacerze mijamy kilkanaście innych czworonogów, nie powinniśmy odciągać naszego pupila. Kładzenie się, lub rzadziej siadanie, to jeden z bardzo częstych sygnałów uspokajających. Jeśli będziemy ciągnąć psa, uniemożliwimy mu prawidłową komunikację z innymi czworonogami, co może doprowadzić do konfliktowych sytuacji.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ W PIGUŁCE

Niezależnie od wieku, rasy i płci, każdy pies potrafi używać sygnałów uspokajających i je rozpoznawać, nawet jeśli sam korzysta z zaledwie kilku. Jeśli nauczymy się odróżniać je od innych gestów, nie tylko będziemy w stanie lepiej rozumieć i interpretować wysyłane przez naszego pupila sygnały, ale również będziemy potrafili zdecydować, kiedy pies potrzebuje naszej pomocy. Gdy nauczymy się reagować w odpowiednim momencie, nasz pupil zrozumie, że może na nas liczyć w trudnych chwilach, co ograniczy ilość konfliktów oraz wzmocni łącząca nas więź i wzajemne zaufanie. Warto również pamiętać, że znajomość samych sygnałów jest równie ważna, co umiejętność trafnej interpretacji otoczenia oraz sytuacji, w której znajduje się nasz pies. Nie każde ziewnięcie lub oblizanie nosa jest sygnałem uspokajającym i nie oznacza, że właśnie teraz nasz czworonóg przeżywa głęboki stres lub ekscytację. Do najczęściej występujących sygnałów zaliczamy: odwracanie głowy lub ciała, oblizywanie nosa, ziewanie, moon eye, zastyganie, ukłon, kładzenie się, podchodzenie po łuku i rozdzielanie. Teraz, gdy już wiesz wszystko, co powinieneś o sygnałach uspokajających, możesz zacząć wprowadzać wiedzę w życie. Zaczynając od kolejnego spaceru, pokaż swojemu czworonożnemu przyjacielowi, że choć interpretacja psiego języka nie jest łatwa, starasz się rozumieć wysyłane przez niego sygnały. Przecież nic tak nie wzmacnia przyjaźni jak wzajemne zrozumienie, a relacja psio-ludzka nie jest wcale wyjątkiem.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

2 lata temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość… Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

2 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie „co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

2 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook