Oleje w diecie psa
Każdy właściciel chce jak najlepiej dbać o swojego ukochanego pupila. Wszyscy wiemy, że podstawą dobrego zdrowia jest zbilansowana dieta, dlatego coraz więcej opiekunów wybiera pyszne i pełnowartościowe karmy. Coraz większą popularnością cieszą się również oleje w diecie psa – nic w tym dziwnego, ponieważ odpowiednio dobrany olej może wspomóc walkę z pasożytami, złagodzić problemy skórne, zadbać o zdrową i lśniącą sierść, a nawet pomóc w walce ze stresem u naszego czworonoga. Jak więc dopasować olej do potrzeb naszego pupila? Jaki produkt wybrać? Jak dawkować olej? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytajcie nasz artykuł.
Oleje w diecie psa
DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ OLEJE W DIECIE PSA?
Podobnie jak białko i węglowodany, tłuszcze są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie tylko są doskonałym źródłem energii, wspomagają również funkcjonowanie serca, nerek oraz układu nerwowego. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne i wpływają korzystnie na skórę i sierść naszego pupila. Nie możemy również zapominać, że oleje biorą udział w produkcji hormonów – odpowiadają więc za utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej naszych czworonożnych przyjaciół. Ponadto chyba każdy z nas wie, że oleje wspomagają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witamin A, D, E i K. Szczególną uwagę należy zwrócić na nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (ALA, DHA, EPA), Omega 6 (LA, GLA, AA) oraz Omega 9 (kwas oleinowy), ponieważ organizmy psów (podobnie jak ludzi), nie są w stanie wytworzyć ich same, dlatego niezbędne jest dostarczenie ich w diecie. Dodatkowo polanie suchej karmy olejem, szczególnie rybnym, który cechuje silny zapach, może zachęcić czworonożne niejadki do zjedzenia zbilansowanej karmy.
RYZYKO TYCIA
Jeszcze do niedawna uważano, że tłuszcz odpowiedzialny jest za tycie i niechciane kilogramy. Pomimo powszechnie panującego poglądu, że oleje powodują tycie, tak naprawdę tłuszcze to niezbędny element każdej zbilansowanej diety, niezależnie od tego, czy mówimy o tu o ludziach, czy o czworonogach. Musimy pamiętać jednak o kilku rzeczach. Po pierwsze, tłuszcz tłuszczowi nierówny. Tłuszcze utwardzone mają na nasz organizm zupełnie inny wpływ, niż zdrowe tłuszcze nienasycone. Te drugie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo musimy pamiętać również, że za przybieranie na wadze odpowiedzialna jest nadwyżka kalorii, niezależnie od tego, czy pochodzą one z węglowodanów, białka, czy tłuszczy. Prawdą jest, że oleje dostarczają stosunkowo dużo kalorii w stosunku do objętości, dlatego niewielka porcja oleju jest dość kaloryczna. Musimy więc pamiętać, aby odpowiednio dawkować oleje w diecie psa, tak, aby zadbać o zdrową wagę i wciąż cieszyć się wszystkimi wartościami odżywczymi olejów.
OLEJE W DIECIE PSA ¬– JAKI WYBRAĆ?
OLEJ Z ŁOSOSIA
Olej z łososia to jednej z najbardziej popularnych wyborów wśród właścicieli, szczególnie tych karmiących swoich pupili dietą BARF. Zawiera on bowiem duże ilości kwasów Omega-3, kwasy DHA i EPA. Dodatkowo jest źródłem witamin D i A. Jeśli chodzi o zastosowanie oleju z łososia, sprawdzi się u szczeniąt i psów starszych, ponieważ ma pozytywny wpływ na rozwój i prace mózgu. Dzięki temu łagodzi również objawy nadpobudliwości i pomaga w koncentracji podczas treningów umysłowych. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz wpływa korzystnie na kondycję skóry, dlatego pomaga w walce z łupieżem, suchymi plamami i nawracającymi zapaleniami skóry i uszu.
OLEJ LNIANY
Olej lniany to łatwo dostępny produkt o szerokim zastosowaniu. Zawiera kwasy Omega-6 (kwas LA), Omega 3 (kwas linolenowego ALA), kwas Omega-9 oraz witaminy A, D, E i K rozpuszczalne w tłuszczach. Zaleca się stosowanie go u psów cierpiących na atopię i zapalenie stawów. U suk odpowiedzialny jest za regulowanie gospodarki hormonalnej. Podobnie do oleju z łososia ma działanie przeciwzapalne, więc świetnie wpływa na kondycję skóry. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym wpływa również kojąco na podrażnioną śluzówkę żołądka. Jest on więc szczególnie przydatny w diecie psów, które mają wrażliwy układ pokarmowy.
OLEJ Z WIESIOŁKA
Kolejnym popularnym wśród właścicieli olejem jest olej z wiesiołka. Jest on trudniej dostępny i zdecydowanie droższy od oleju lnianego. Zawiera dużo kwasów Omega 3 i Omega 6, w tym ważny w diecie psów kwas linolowy (LA) i kwas gamma-linolenowy (GLA). Dodatkowo zawiera duże ilości witaminy F. Jest on jednym z najpopularniejszych olejów w walce z problemami skórnymi. Zaleca się go psom z alergiami wziewnymi i pokarmowymi oraz z atopią. Ponadto, podobnie do oleju lnianego, działa kojąco w przypadku bólów stawów spowodowanych zapaleniami i zwyrodnieniami, dlatego sprawdzi się u starszych czworonogów. Olej z wiesiołka może być szczególnie wartościowy nie tylko w diecie psów z problemami skórnymi, ale także tych, które uprawiają sport – przyspiesza bowiem gojenie się ran i wspomaga regenerację tkanki chrzęstnej i łącznej. Tak jak oliwa z oliwek, olej z wiesiołka może być pomocny w regulacji poziomu cukru we krwi, dlatego warto wprowadzić go do diety czworonożnych diabetyków.
OLEJE W DIECIE PSA – MIESZANKI OLEJÓW I ZIÓŁ
OLEJ NA INSEKTY
Jeśli wraz z naszym pupilem spędzamy dużo czasu na łonie natury, gdzie często napotyka wszelkiego rodzaju owady, pchły, kleszcze i pasożyty, możemy rozważyć stosowanie naturalnego i ekologicznego oleju przeciw insektom SKJOLD. Naturalny efekt odstraszający insekty SKJOLD (z duńskiego ‘tarcza’), wynika z użycia unikalnej kombinacji ziół. Zioła powodują, że kleszcze i inne insekty są naturalnie odstraszane od psa. Olej może być również podawany po ewentualnym ukąszeniu przez pasożyty, ponieważ zioła mają uspokajający wpływ na swędzenie i pieczenie oraz wspierają proces gojenia.
OLEJ ANTYSTRESOWY
Dla wrażliwych pupili, które mają problem z radzeniem sobie z emocjami oraz tych, które cierpią na nadpobudliwość, polecamy ekologiczny olej antystresowy na bazie ziół THOR. THOR to naturalna odpowiedź na wszystkie stresowe sytuacje w życiu naszego psa, takie jak odgłosy fajerwerków, samotne pozostanie w domu, czy strach przed podróżowaniem. Zawiera jedynie ekologiczne oleje i specjalnie dobrany bukiet ekologicznych ziół. Jest to bezpieczny i całkowicie naturalny produkt, który pomoże Twojemu psu w nerwowych sytuacjach i ukoi jego lęki.
Przez wiele lat uważano, że tłuszcze odpowiedzialne są za przybieranie na wadze i pojawianie się niechcianych kilogramów. Prawda jest jednak taka, że za tycie odpowiada nadmiar kalorii, a oleje są niezbędne zarówno w diecie ludzi, jak i psów. Dlatego właśnie coraz więcej właścicieli decyduje się na wprowadzenie oleju do diety swoich czworonożnych przyjaciół. Nic dziwnego, ponieważ mają one szereg korzyści zdrowotnych. Dobrze dobrany olej może nie tylko pomóc w walce z problemami skórnymi, ale także ukoić bolące stawy, ustabilizować gospodarkę hormonalną i poziom cukru we krwi, ale także odstraszyć pasożyty i uspokoić naszego pupila. Zadbaj o zdrowie swojego psyjaciela wprowadzając oleje w diecie psa.
ŁAPA!