Psy dla alergików — jaką rasę wybrać?
Alergia na psy to chyba najgorszy lęk każdego psiarza. Choć wielu ludzi chciałoby stać się opiekunem małego, puchatego szczeniaczka, nieżyt nosa, podrażnione oczy i wysypka po kontakcie z czworonogiem skutecznie odstraszają ich od tego pomysłu. Nawet jeśli na sam widok futrzastego psyjaciela zaczynasz kichać – nie martw się! Być może i dla Ciebie znajdzie się idealny towarzysz. Czy psy dla alergików istnieją, czy jest to tylko mit? Na co można być uczulonym? Czy rzeczywiście alergenem jest sierść? Okazuje się, że alergia na psy to nie taka prosta sprawa, jednak nie musi to być sytuacja bez wyjścia. Aby poznać fakty i mity dotyczące psów dla alergików, przeczytajcie nasz artykuł.
Psy dla alergików
PSY DLA ALERGIKÓW – FAKTY I MITY
Wciąż bardzo popularny jest pogląd, że alergia na psy to tak naprawdę alergia na sierść. Niestety nie jest to do końca prawda. Tak naprawdę w większości przypadków alergenem nie jest sama sierść, ani podszerstek, a często niewidoczne gołym okiem wydzieliny psiego naskórka. Dość popularne jest też uczulenie na wydaliny czworonogów, w tym także ślinę. Ponieważ często wylizują się one by utrzymać czystość i higienę, wielu ludzi myśli, że reakcja alergiczna po pogłaskaniu psa spowodowana jest przez jego sierść. Okazuje się, że to jedynie mit, ponieważ również kontakt z rasami bezwłosymi może wywołać niepożądane skutki.
PSIARZ Z ALERGIĄ
Jeśli bardzo kochasz czworonogi, ale obcowanie z nimi nie służy Twojemu zdrowiu, istnieje kilka rzeczy, które mogłyby Ci pomóc. Po pierwsze, warto dowiedzieć się co tak naprawdę powoduje reakcję alergiczną – wydzieliny naskórka, czy ślina pupila? Jeśli okaże się, że jesteśmy uczuleni na wydzieliny naskórka, warto rozważyć rasy, które podczas linienia zrzucają nieznaczne ilość sierść. Jeśli jednak jesteśmy uczuleni na wydaliny lub reakcja alergiczna jest bardzo silna, warto rozważyć odczulanie, czyli przyjmowanie małych dawek alergenów, w celu desensybilizacji organizmu. W wielu przypadkach metoda ta może się okazać skutecznym rozwiązaniem problemu miłośników psów, którzy ze względu na alergię nie mogą przyjąć pod swój dach ukochanego czworonoga.
PSY DLA ALERGIKÓW – RASY
Jak już pisaliśmy wyżej, jeśli jesteśmy uczuleni na wydzieliny naskórka, nawet łysy czworonóg będzie powodował u nas reakcję alergiczną. Dlatego warto zastanowić się nad rasami, które rzadko gubią sierść, dzięki czemu nasz kontakt z komórkami i wytworami wierzchniej warstwy skóry będzie znikomy. Pamiętajmy jednak, że cierpiąc z powodu alergii na psy, musimy być wyjątkowo ostrożni podejmując decyzję o powiększeniu naszej rodziny. Zanim zdecydujemy się adoptować lub kupić pupila, spędźmy z nim trochę czasu, aby przekonać się, jak reaguje na niego nasz organizm. Dobrą propozycją dla alergików jest np. rasa bichon frise. Przedstawiciele tej rasy przypominają małe, puchate przytulanki z kręconą sierścią podobną do owcy. Jednak nie tylko wygląd łączy je z baranami, psy bichon frise mają wełnę zamiast sierści, co oznacza, że nie mają podszerstka i nie linieją. Jest to więc idealna propozycja dla osób uczulonych na wydzieliny psiego naskórka. Na specjalną uwagę zasługuje również wiele ras terierów, np. airedale terier, bedlington terier, cairn terier, foksterier szortkowłosy, etc. Regularnie trymowane w specjalistycznym salonie, praktycznie nie gubią sierści w domu. Należy jednak pamiętać, że teriery to psy myśliwskie. Oznacza to, że są bardzo żywiołowe i wymagają pracy oraz energii od swoich opiekunów. Nadają się do aktywnych domów nastawionych na szkolenie, zabawę i wspólne spędzanie czasu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy podołamy temperamentowi terierowatych, ciekawą propozycją może być także grzywacz chiński (typowy pies towarzyszący) lub hawańczyk (także pupil do towarzystwa). Nie wymagają one aż tyle ruchu i łamigłówek, chętnie natomiast spędzają czas na kanapie ze swoim właścicielem. Trudno wymienić wszystkie rasy psów, jakie mogłyby spełnić marzenia alergików o czworonogach, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Wystarczy, że odwiedzimy kilka hodowli i zobaczymy, jak nasz organizm reaguje na obecność potencjalnego pupila.
Uczulenie na psy to chyba najgorszy koszmar każdej osoby, która nie wyobraża sobie domu bez czworonoga. Wbrew powszechnemu przekonaniu, najpopularniejszym alergenem wcale nie jest psia sierść, a mikroskopijne płatki naskórka i jego wydzieliny. Jeśli okaże się, że to właśnie one wywołują u nas reakcję alergiczną, warto rozważyć rasy, których przedstawiciele nie mają podszerstka i nie zrzucają dużych ilości sierści, dzięki czemu nasz kontakt z naskórkiem będzie znikomy. Istnieją psy dla alergików, które potencjalnie mogą nie uczulać. Przed adopcją lub kupnem pupila należy jednak zobaczyć jak reaguje na niego nasz organizm. Choć wiąże się to z odwiedzeniem kilku hodowli, być może mimo uczulenia znajdziemy wspaniałego towarzysza i spełnimy nasze marzenia o posiadaniu czworonożnego psyjaciela.
ŁAPA!