Z czym warto oswoić szczeniaka?
Stawianie pierwszych kroków w życiu bywa niełatwe nie tylko dla ludzi, ale również dla psów. Nowe przedmioty, nieznane osoby i dużo nietypowych dźwięków mogą wywołać w oczach strach i przerażenie. Podpowiemy Ci jak oswoić szczeniaka, aby pomóc mu pewnie wejść w dorosłe życie.
Z czym warto oswoić szczeniaka?
Z czym warto oswoić szczeniaka - Sprzęty domowe
Sprzęty codziennego użytku także mogą być straszne i przerażające dla Twojego młodego przyjaciela. Ich dźwięk nie jest przyjemny i powoduje wiele hałasu. Suszarka, odkurzacz, czy mikser to urządzenia, których powinieneś używać we wczesnych tygodniach życia psa. Przygotuj go stopniowo do różnych dźwięków. Na początku włączaj urządzenia na krótko, tak aby szczeniaczek mógł zapoznać się z nowym odgłosem. Stopniowo jednak wydłużaj ten czas. Pamiętaj, aby nie straszyć psiaka hałaśliwymi przedmiotami. Już sam dźwięk może go zrazić, a tym bardziej powiew gorącego powietrza z suszarki, czy nieprzyjemne ssanie odkurzacza.
Z czym warto oswoić szczeniaka - Wizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza jest najczęściej mało przyjemnym doświadczeniem dla czworonożnych pacjentów. Wiąże się ona ze złym samopoczuciem, chorobą lub szczepieniami psa. Twój pupil szybko to zapamięta i będzie czuł się zestresowany, a w najgorszym wypadku zacznie omijać gabinet bardzo szerokim łukiem. Możesz jednak temu zapobiec i pokazać psiakowi, że nie taki weterynarz straszny jak go malują. Zabierz psa i oprowadź go po lecznicy, kiedy będzie w pełni zdrowy. Daj mu czas, żeby sobie powąchał wszystkie zakamarki i koniecznie weź ze sobą smakołyki albo ulubioną zabawkę. Weterynarz w wolnej chwili z chęcią pogłaszcze zdrowego pacjenta, dzięki temu da się zapamiętać z jak najlepszej strony. Następna wizyta w lecznicy z pewnością będzie łatwiejsza i przyjemniejsza dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Z czym warto oswoić szczeniaka - Kaganiec
Być może zastanawiasz się czy kaganiec kiedykolwiek będzie potrzebny Twojemu pupilowi? Zazwyczaj jest on niezbędnym akcesorium agresywnego psa, jednak w wielu sytuacjach staje się niezawodny nawet w przypadku bardzo łagodnego czworonoga. Jeśli podróżujesz z psem komunikacją miejską lub jakimkolwiek innym transportem publicznym to dla dobra pupila i bezpieczeństwa pasażerów masz obowiązek przewozić go w kagańcu. Stres i inne czynniki mogą negatywnie wpływać na czworonoga, a w takiej sytuacji kaganiec jest najlepszym rozwiązaniem. Musisz również wiedzieć, że wizyty u weterynarza nie zawsze będą miłe i przyjemne. Niektóre zabiegi mogą być bardzo bolesne dla chorego pupila, dlatego warto abyś zadbał o bezpieczeństwo jego i weterynarza.
Oswajanie psa z kagańcem zacznij bardzo powoli. Pokaż pupilowi nowy przedmiot i pozwól mu go powąchać. Umieść w kagańcu kilka przysmaków, tak aby zachęcić czworonoga, aby włożył do niego pyszczek. Po kilku takich powtórzeniach, możesz spróbować przytrzymać kaganiec wyżej. W kolejnym etapie załóż go tylko na chwilę i zdejmij. Za każdym razem nagradzaj swojego pupila. Pamiętaj, aby nie śpieszyć się z tym ćwiczeniem. Każdy psiak różnie reaguje na ograniczenie pyska, dlatego obserwuj i małymi krokami próbuj oswoić go z kagańcem. Jeśli w ten sposób zapoznasz go z nowym akcesorium, Twój psiak będzie dobrze je kojarzył i nie zechce drapać łapą, żeby je ściągnąć.
ŁAPA!