Kleszcze u psa – jak sobie z nimi radzić?
Wiosna budzi się do życia, a to znak, że nadchodzi czas beztroskiego biegania po polach i lasach. Twój pupil z niecierpliwością czeka na upragniony spacer, podczas gdy Ty głowisz się jak uchronić go przed czyhającymi na niego kleszczami. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą uporać się z niechcianymi pasożytami.
Co powinieneś wiedzieć na temat kleszczy:
Kleszcze to jedne z najgroźniejszych pasożytów, które mogą bardzo zaszkodzić naszym czworonogom. Wydawać by się mogło, że upodobały sobie jedynie ciepłe pory roku. Nic bardziej mylnego! Niebezpieczeństwo złapania kleszcza grozi naszym psom przez 365 dni w roku. Dlaczego? Dla kleszcza nawet ciepła zima jest idealną porą, aby znaleźć żywiciela. Wystarczy, że temperatura skoczy do kilku stopni na plusie i możemy się spodziewać, że wracając z łąki nasz pies przyniesie ze sobą niepożądanego gościa.
Obecnie doliczono się, że na Ziemi występuje ok. 900 gatunków kleszczy, w tym 19 w Polsce. Najpopularniejsze z nich to:
kleszcz łąkowy, który upodobał sobie tereny wilgotne i bagniste oraz
kleszcz pospolity, zamieszkujący lasy liściaste, mieszane, a także tereny miejskich parków.
Dlaczego kleszcze u psa są tak groźne?
Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla naszych psiaków, ale także dla nas - właścicieli. Są nosicielami chorób, które mogą zasiać spustoszenie nawet w najsilniejszym organizmie. Najczęstsze przypadki zachorowań, spowodowane są przenoszoną przez kleszcze boreliozą lub babeszjozą, które mogą być śmiertelne w skutkach. Wraz z ukąszeniem, pasożyt przekazuje psu pierwotniaki atakujące jego czerwone krwinki. Powoduje to uszkodzenie wątroby oraz nerek. Mimo iż nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób, to ich ugryzienie może być przyczyną silnych reakcji alergicznych. Jeśli u swojego psa zauważysz niepokojące zmiany – nie ignoruj ich! Udaj się z nim na kontrolę do weterynarza. Szybka interwencja zwiększy szanse czworonoga na powrót do zdrowia.
Najczęstsze objawy, występujące u psów po ukąszeniu kleszcza:
-biegunka
-wymioty
-apatia
-brak apetytu
-zmniejszone pragnienie
-gorączka
-rudawo-brązowy kolor moczu
Jak uchronić psa przed kleszczami?
Proste
zabiegi pielęgnacyjne mogą uchronić Twojego pupila przed niepożądanymi pasożytami. Wystarczy, że regularnie będziesz dbał o sierść psa, dokładnie ją szczotkując minimum raz dziennie. Dzięki temu z łatwością usuniesz kleszcze, które jeszcze nie zdążyły wszczepić się w skórę Twojego przyjaciela. Codzienna kontrola sierści nic Cię nie kosztuje, a jest bardzo skutecznym rozwiązaniem zapobiegawczym.
Aby zadbać o zdrowie swojego psa, wybierz dla niego najlepszą ochronę przed kleszczami. Obecnie dostępnych jest wiele środków. Jednym z nich są
preparaty spot on, które możesz aplikować bezpośrednio na skórę psa. Są stosunkowo niedrogie i łatwe w użyciu. Wymagają częstego i regularnego stosowania minimum raz w miesiącu. Niestety nie zapewniają ochrony przed deszczem, więc po każdej zmianie pogody, należy ponownie ich użyć.
Skutecznym sposobem ochrony przed kleszczami są
wodoodporne obroże. Chronią one organizm psa nawet do 8 miesięcy. Są wygodne oraz doskonale sprawdzają się w deszczową porę. Jeśli zdecydujesz się na zakup obroży, zwróć uwagę na poprawne jej zapięcie. Najlepiej jeśli będzie przylegać do szyi psa tak, aby pomiędzy swobodnie zmieściły się dwa palce. Obroże oraz chemiczne preparaty zwalczające kleszcze u psa, mogą być przyczyną reakcji alergicznych skóry, świądu, a nawet utraty sierści. Takie skutki uboczne są niebezpieczne dla zdrowia czworonoga, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę jak jego skóra reaguje przy pierwszym kontakcie z chemiczną ochroną.
Jeśli szukasz naturalnych środków dla swojego pupila, podaj mu mieszankę ziół zawartą w
ekologicznym oleju przeciw insektom UniQ Nordic Gold . Zapewni ona ochronę przed kleszczami, a także odstraszy inne niebezpieczne insekty. Zioła przyspieszają gojenie ran oraz łagodzą swędzenie i pieczenie, dlatego możesz je również stosować po ewentualnym ukąszeniu przez pasożyty. Właściwości zawarte w składnikach oleju SKJOLD w naturalny sposób odstraszają kleszcze u psa, dzięki temu są bezpieczną formą ochrony.
Nie zwlekaj do lata! Zabezpiecz swojego przyjaciela już dziś. W walce z kleszczami lepiej zapobiegać niż leczyć.
ŁAPA!