Alergia u psa
Zaczerwienione i swędzące oczy, dokuczliwy katar, a nawet gorączka i ból gardła to rzeczywistość wielu alergików, którzy wraz z przyjściem wiosny masowo odwiedzają apteki w poszukiwaniu leków antyhistaminowych. Niestety, ludzie nie są jedynym gatunkiem cierpiącym z powodu alergii. Matka natura nie oszczędziła również naszych czworonożnych przyjaciół, którzy podobnie jak my, mogą źle reagować na alergeny wziewne i pokarmowe. Czym jest alergia u psa, jakie objawy powinny zaniepokoić opiekunów, jak wygląda diagnostyka i leczenie – odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania zebraliśmy w poniższym artykule.
Alergia u psa
CZYM JEST ALERGIA?
Alergia, zarówno ta u ludzi jak i u zwierząt, to nic innego jak nieprawidłowa reakcja organizmu na alergen, pochodzący z zewnątrz lub z wewnątrz organizmu. Najczęstszymi alergenami są substancje pokarmowe lub inne czynniki środowiskowe takie jak pyłki, roztocza, grzyby i drobnoustroje. Zdiagnozowanie osoby cierpiącej na alergię jest stosunkowo proste, jednak sprawa komplikuje się przy pupilach, którzy nie potrafią opisać swoich objawów. Nie oznacza to jednak, że alergia u psa jest niemożliwa do rozpoznania – na początku warto wiedzieć na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę.
ALERGIA U PSA – OBJAWY
Chociaż zwykle daje o sobie znać w przeciągu kilku pierwszych miesięcy życia czworonoga, alergia może dać pierwsze objawy również u starszych psów. Różnią się one w zależności od rodzaju alergii. Reakcja na czynniki pokarmowe najczęściej objawia się nawracających świądem (często w okolicach między palcami), który powraca mimo leków oraz uporczywym zapaleniem zewnętrznych kanałów słuchowych. Drugim popularnym rodzajem reakcji na alergeny jest alergia kontaktowa, do której zalicza się również kontakt z alergenami wziewnymi. Charakterystycznym objawem jest silny świąd w okolicy podbrzusza i łap, przez co nasz pupil drapie się, gryzie i wylizuje. Często swędzenie jest tak silne, że doprowadza do powstania ran i strupów na ciele czworonoga.
DIAGNOSTYKA
Jeśli podejrzewamy u naszego psa alergię pokarmową, najlepszym sposobem będzie eliminacja często uczulających składników pożywania lub zmiana karmy na hipoalergiczną. Jeśli mimo to typowe objawy nie mijają, może się okazać, że mamy do czynienia z alergią kontaktową. W obu przypadkach najlepszym sposobem na potwierdzenie diagnozy jest wykonanie specjalistycznych testów z krwi, dzięki którym dowiemy się, co dolega naszemu pupilowi. Niestety są one dość kosztowne i wykonują je jedynie wyspecjalizowane lecznice dermatologiczne. Mimo wszystko jest to jedyne badanie, które da nam pewność co do wystąpienia alergii u naszego pupila.
LECZENIE
Najprostszym sposobem leczenia alergii u psa jest wyeliminowanie ze środowiska uczulających go alergenów. Niestety nie jest to możliwe we wszystkich przypadkach, np. gdy nasz pupil cierpi z powodu roztoczy kurzu domowego. Drugim sposobem leczenia są leki sterydowe, które nie pozostają jednak obojętne dla zdrowia naszego psyjaciela. Możemy również zdecydować się na odczulanie psa, jednak jest ono dość kosztowne i nie zawsze przynosi zamierzone efekty (chociaż skuteczność jest wyższa niż w przypadku ludzi). Najlepsza i optymalną dla naszego czworonoga metodę leczenia ustalimy konsultując się z wykwalifikowanym lekarzem weterynarii.
Gdy większość ludzi cieszy się z nadejścia ciepłych miesięcy, alergicy szykują się walkę z wszechobecnymi alergenami. Ludzie nie są jednak jedynym gatunkiem, którego przedstawiciele mogą cierpieć z powodu uczulenia – podobny los spotyka również czworonogi. Jeśli zauważymy, że nasz psyjaciel drapie się, liże, gryzie, a świąd nie ustępuje, bardzo możliwe, że nie jest to wina pcheł. Jeżeli podejrzewamy alergię u naszego pupila, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który w razie potrzeby zleci dalsze testy. Choć diagnostyka może być kosztowna, nie warto oszczędzać na zdrowiu, szczególnie, jeśli chodzi o naszego czworonożnego przyjaciela.
ŁAPA!