Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Babeszjoza — objawy, diagnostyka, leczenie


Gdy temperatura wzrasta powyżej zera, nie tylko roślinność budzi się do życia. Wraz ze wzrostem temperatur aktywne stają się również insekty. Choć zwykle są one nieszkodliwe i zwiastują rychłe nadejście wiosny, niektóre osobniki mogą być szczególnie niebezpieczne. Jednym z nich są małe pajęczaki z podgromady roztoczy, które pomimo niewielkich rozmiarów mogą przenosić choroby groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych czworonożnych pupili. Mowa tu oczywiście o kleszczach. Te niewielkie pasożyty, żywiące się krwią większych kręgowców, mogą przenosić pierwotniaki z rodzaju Babesia, które u psów odpowiedzialne są za rozwój babeszjozy. Ponieważ z roku na rok zwiększa się liczba odnotowanych przypadków tej choroby, warto nauczyć się rozpoznawać niepokojące objawy.

Babeszjoza -- objawy, diagnostyka, leczenie


BABESZJOZA – NIE DAJ SIĘ ZŁAPAĆ

Jak mówi stare porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, które okazuje się szczególnie prawdziwe w przypadku babeszjozy. Ponieważ choroba ta jest groźna zwłaszcza dla naszych pupili, warto zadbać o ich zdrowie jeszcze zanim do krwi dostanie się patogen. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcji jest profilaktyka przeciwkleszczowa, czyli zabezpieczenie psa przed atakiem małych pasożytów. Więcej na temat metod walki z kleszczami przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule. Należy pamiętać jednak o tym, że żadna metoda ochrony nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do zakażenia. Dlatego pomimo stosowanych preparatów, warto zachować szczególną czujność, gdy zauważymy niepokojące objawy.

OBJAWY

babeszjoza W przypadku babeszjozy szybka reakcja może uratować życie naszego czworonoga, dlatego już pierwsze objawy powinny zwrócić naszą uwagę. Na początku pojawia się ogólna apatia i brak energii. Pies staje się osowiały i smutny, a radości nie wywołuje u niego nawet wyjście na spacer, czy powrót właściciela. Kolejnym symptomem jest brak apetytu, nierzadko połączony z wymiotami i często krwistą biegunką. Infekcji towarzyszą powiększone węzły chłonne, zażółcone błony śluzowe i wysoka gorączka. Być może najbardziej charakterystycznym objawem babeszjozy jest są jednak trudności w oddawaniu moczu i krwiomocz, czyli uryna o brązowym zabarwieniu. Później dochodzi również do niewydolności krążeniowo-oddechowej i problemów w pracy układu nerwowego.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Ponieważ babeszjoza to choroba o bardzo nagłym i gwałtownym przebiegu, zaraz po zauważeniu niepokojących objawów powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje naszego pupila. Leczenie babeszjozy jest zwykle wieloetapowe i łączy w sobie zarówno leczenie objawowe, czyli podawanie kroplówek, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, hamowanie wymiotów oraz leczenie przyczynowe, które polega na podawaniu środków pierwotniakobójczych. Coraz częściej stosuje się również transfuzje krwi lub korzysta z surowicy przygotowanej z osocza pobranego od czworonoga, który zwalczył chorobę. Należy pamiętać, że im szybsza będzie nasza reakcja, tym większa jest szansa na wyleczenie naszego pupila.

Nawet jeśli chronimy naszego psyjaciela i regularnie dbamy o podanie mu odpowiedniego środka przeciw kleszczom, musimy liczyć się z tym, że żaden lek nie jest skuteczny w 100%. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy, tj. apatia, brak apetytu, biegunka i wymioty oraz krwiomocz, powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza, który ustali optymalny plan leczenia. Pamiętaj, że szybka reakcja może nawet uratować życie Twojego czworonoga, dlatego nie wahaj się, gdy jego zachowanie stanie się niepokojące. W końcu każdy właściciel chce, aby jego ukochany pupil cieszył się dobrym zdrowiem przez długie lata. Choć psy rozumieją bardzo dużo, nie mogą nam powiedzieć wprost ile dla nich znaczymy. Jeśli jednak przyjrzysz się ich codziennym zachowaniom dostrzeżesz, co Twój pies chciałby Ci powiedzieć. Pamiętajmy o tym następnym razem, gdy będziemy źli na nasze czworonogi, lub gdy przyjdzie nam się zmierzyć z poważną chorobą. Nie ma drugiej tak wspaniałej więzi, jaka ta łącząca człowieka z psem, dlatego warto dbać o nią każdego dnia.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

6 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

6 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

6 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook