Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Czy psy mają sny?

Prawdopodobnie nieraz obserwowałeś swojego drzemiącego pupila, który przez sen biegnie, szczeka i jeży się jakby właśnie gonił zająca albo przeżywał inne niesamowite przygody. Chociaż wielu psiarzom wydaje się to oczywiste, przez wiele lat nie byliśmy pewni, czy psy mają sny. Dziś naukowcy potwierdzają jednak, że czworonogi nie tylko mają marzenia senne – ich cykl snu jest bardzo podobny do tego, jaki każdej nocy doświadczają ludzie.

Czy psy mają sny?


CZEMU ŚNIMY?

Mechanizm powstawania snów oraz to jakie mają znaczenie dla naszego mózgu nie są do końca jasne nawet w przypadku ludzi. Wiemy jednak, że dla naszych czworonożnych przyjaciół, podobnie jak dla nas, jest to swego rodzaju okazja do przetworzenia i uporządkowania informacji oraz zdarzeń, które dotarły do mózgu w ciągu dnia. Wielu behawiorystów odradza zatem budzenie pupila w fazie głębokiego snu, nawet jeśli gwałtowne ruchy i popiskiwanie wskazują na to, że zamiast śnić o aportowaniu patyków nasz pies przeżywa koszmar. Ponieważ sny to ważny element budowania pamięci, wybudzając czworonoga, możemy nawet doprowadzić do jej uszkodzenia.

O CZYM ŚNIĄ PSY?

śpiące psy Widząc swojego śpiącego pupila pewnie nieraz zastanawiałeś się o czym właściwie śni. Czy właśnie goni zająca? A może kota sąsiadów? Czy pływa w rzece, bawi się z czworonożnymi kumplami, a może marzy o długim spacerze z pańciem? Choć nie możemy być tego pewni, naukowcy mają kilka teorii. Niektóre z nich na pewno Was rozczulą. Zdaniem dr Deirdry Barrett, psycholożki klinicznej i ewolucyjnej na wydziale medycyny Uniwersytetu Harvarda, psy nie tylko mają sny, ale także śnią o rzeczach, które dzieją się w ciągu dnia. „Ponieważ zwykle psy są bardzo związane ze swoimi właścicielami, to bardzo prawdopodobne, że Twój pupil śni o Twojej twarzy, zapachu oraz o tym jak sprawia Ci przyjemność lub jak Cię drażni” – tłumaczy. Dr Stanley Coren, emerytowany profesor wydziału psychologii Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz autor książki „Do Dogs Dream?: Nearly Everything Your Dog Wants You to Know” (dosł. Czy psy mają sny?: Prawie wszystko, co Twój pies chciałby żebyś wiedział*), twierdzi natomiast, że psy śnią… o psich sprawach. Jego zespół badaczy doszedł do wniosku, że Wyżły najpewniej śnią o polowaniu na ptaki, a Dobermany o gonieniu włamywaczy. Coren tłumaczy również, że chociaż psy śpią znacznie więcej niż ludzie i mają szczególne zamiłowanie do drzemek, ich cykl snu łudząco przypomina ten u ludzi. Badacze są również zgodni co do tego, że wielkość psa ma znaczenie jeśli chodzi o to ile i jak śni. Okazuje się, że mniejsze rasy śnią częściej, ale krócej, ponieważ wszystkie fazy snu są krótsze niż u większych czworonogów.

SŁODKICH SNÓW

śpiący piesek Skoro wiemy już jak ważną rolę pełni sen w życiu naszego psyjaciela, warto abyśmy zadbali o jego komfort w czasie drzemek. „Najlepszy sposób na zapewnienie sobie i swoim dzieciom dobrego snu w nocy to mieć dobry dzień pełen pozytywnych doświadczeń oraz zasypiać w wygodnym miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie” – tłumaczy dr Barrett – „bardzo prawdopodobne, że to samo tyczy się naszych pupili”. Zwróćmy więc uwagę, czy posłanie naszego pupila stoi w odpowiednim miejscu. Powinno być ono stosunkowo zaciszne, ale wciąż pozwalać naszemu czworonogowi na uczestnictwo w życiu domu i rodziny. Upewnijmy się również, że za dnia dostarczamy mu odpowiednią dawkę aktywności oraz chrońmy go przed nieprzyjemnymi, stresującymi sytuacjami.

Choć do niedawna nie byliśmy pewni, czy psy mają sny, dziś wiemy, że marzenia senne odgrywają ważna rolę w życiu naszych psyjaciół. Naukowcy nie są zgodni co do tego, o czym najczęściej śnią nasi pupile, jednak jednogłośnie podkreślają jak ważna jest jakość psiego snu. Aby drzemka naszego czworonoga była udana, upewnijmy się, że ma za sobą aktywny dzień pełen pozytywnych wrażeń oraz, że jego posłanie jest wygodne i stoi w odpowiednim miejscu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz pupil będzie zrelaksowany i gotowy na kolejne wspólne przygody i wyzwania, jakie mamy w planach.
*Tłumaczenie autorki. Książka nie ukazała się na rynku polskim.
ŁAPA!

Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

3 lata temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość… Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

3 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie „co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

3 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook