Dlaczego psy jedzą trawę?
Przechadzając się z psem po parku na pewno byłeś świadkiem dość dziwnego zachowania ze strony pupila, jakim było łapczywe zjadanie świeżo wyrośniętej trawy. Ten dość osobliwy nawyk żywieniowy jest wśród czworonogów bardzo popularny, jednak niewielu właścicieli wie, jakie mogą być jego przyczyny. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego psy jedzą trawę? Z poniższego artykułu dowiecie się dlaczego potomkowie wilków stosują krowią dietę i co oznacza to ich zamiłowanie do zieleniny.
Dlaczego psy jedzą trawę?
Dlaczego psy jedzą trawę? PROBLEMY Z UKŁADEM TRAWIENNYM
Najpopularniejszą teorią związana ze zjadaniem trawy przez czworonogi są problemy z układem trawiennym. Nasi pupile często robią to, gdy zaszkodzi im coś, co zjedli i chcą oczyścić swój układ pokarmowy. W takim wypadku pies zjada każdy rodzaj trawy, niezależnie do tego czy są to młode listki, czy twarde łodyżki. Jeśli zachowanie to nie jest nagminne, nie powinniśmy martwić się o zdrowie naszego pupila. Warto jednak zastanowić się co zjadł i czemu chce oczyścić układ pokarmowy, aby uniknąć dyskomfortu trawiennego w przyszłości. Jeśli nasz pies często je trawę, a później zwraca mieszankę źdźbeł i zalegającego pokarmu, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz pomyśleć o zmianie diety.
Dlaczego psy jedzą trawę? PODŁOŻE BEHAWIORALNE
Jeśli nasz pies nakręca się i biega bez końca, łapiąc kępki trawy na chybił trafił, może to oznaczać, że zjadanie trawy ma podłoże behawioralne. Takie zachowanie świadczyć może o nadpobudliwości i niemożności radzenia sobie z emocjami. Dla dobra naszego pupila warto w takim wypadku zasięgnąć porady dobrego behawiorysty. Na szczęście, nadpobudliwość nie jest jedyną przyczyną o podłożu behawioralnym, która skłania psa do zjadania zieleniny. Jeśli nasz pupil stoi w miejscu i żuje trawę, może to być spowodowane nudą. Wtedy warto pomyśleć o sposobie urozmaicenia wspólnych spacerów. Wypróbujmy przeciąganie, ćwiczenie sztuczek lub zabawy węchowe i zobaczmy, czy sytuacja będzie się powtarzać.
Dlaczego psy jedzą trawę? WZGLĘDY SMAKOWE
Choć trudno nam to sobie wyobrazić, być możne nasz psyjaciel jest po prostu… smakoszem. Niektóre psy jedzą trawę nie ze względu na problemy pokarmowe i behawioralne, ale dlatego, że zwyczajnie lubią jej smak. W takim wypadku czworonogi najchętniej zjadają młode i soczyste źdźbła, chociaż zależy to od osobistych preferencji. Jeśli nasz pupil ogranicza się do jednego rodzaju trawy i traktuje go jako sporadyczną przekąskę, nie powinniśmy denerwować się stanem jego zdrowia.
CZY PSY MOGĄ JEŚĆ TRAWĘ?
Jeśli nasz pupil jest amatorem zjadania roślin, zarówno tych zewnętrznych, jak i domowych, należy zawsze upewnić się, że dany przysmak nie jest trujący dla czworonogów. Na szczęście trawa sama w sobie nie należy do roślin szkodliwych dla psiego zdrowia, jednak szczególną ostrożność powinni zachować właściciele mieszkający w miastach. Jedną z rzeczy, które mogą zaszkodzić naszemu psyjacielowi są zanieczyszczenia. Pamiętajmy o tym, że na roślinności miejskiej osiadają min. metale ciężkie, a spożycie ich w dużej ilości może negatywnie wpłynąć na zdrowie naszego pupila. Kolejną kwestią są opryski stosowane przez służby dbające o zieleń. Warto zwrócić na to szczególną uwagę w parkach, gdzie rośliny są wyjątkowo zadbane.
Zjadanie zielonych źdźbeł przez czworonogi to zachowanie równie popularne, co osobliwe. Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie
dlaczego psy jedzą trawę, ponieważ przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele. Pierwszą z nich mogą być problemy żołądkowe, przy których warto uważnie przyjrzeć się diecie naszego pupila w celu wyeliminowania produktów, które mu szkodzą. W wypadku problemów behawioralnych należy zastanowić się nad ich przyczyną i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. Może okazać się również, że nasz czworonóg, będący potomkiem drapieżnych wilków, pałaszujący zbilansowaną karmę z dużą ilością mięsa, je trawę ze względu na jej walory smakowe. Jeśli nasz pupil chętnie zajada się określonym rodzajem trawy, najczęściej młodymi i soczystymi źdźbłami, nie powinniśmy się martwić. Choć problem ten może wydawać się bardzo błahy, warto zwrócić uwagę na okoliczności w jakich nasz czworonóg zjada trawę, dzięki czemu lepiej poznamy potrzeby i upodobania naszego psyjaciela.
ŁAPA!