Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Dlaczego właściciele psów żyją dłużej?


O wielu korzyściach płynących z posiadania psa pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów. Mokry nos i merdający ogon, witające nas po powrocie z pracy, wiele godzin spędzonych na wspólnej zabawie i wspaniała przyjaźń na dobre i złe to tylko niektóre z nich. Niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali odkryli, że posiadanie psa wiąże się również z niższą śmiertelnością.

Dlaczego właściciele psów żyją dłużej?


POSIADANIE PSA DOBRE DLA SERCA

właściciele psów - mops Przy pomocy danych zawartych w kilku państwowych rejestrach, grupa szwedzkich uczonych przebadała ponad 3.4 miliona obywateli w wieku od 40 do 80 lat. Ich celem było ustalenie, czy posiadanie psa i dobry stan układu krążenia mają ze sobą jakiś związek. W czasie badań, trwających aż dwanaście lat, naukowcy odkryli, że właściciele czworonogów są narażeni na choroby sercowo-naczyniowe w mniejszym stopniu niż osoby nie posiadające psów. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju schorzenia są wiodącą przyczyną zgonów w Polsce, pozostaje nam cieszyć się kolejną korzyścią płynącą z bycia psiarzem.

PRZEBIEG BADAŃ


W Szwecji każdy pacjent otrzymuje osobisty numer identyfikacyjny, który odnotowywany jest podczas każdej wizyty w szpitalu. Ponieważ od 2001 roku obowiązkowe jest również zarejestrowanie psa w państwowej bazie danych, po uzyskaniu dostępu do obu rejestrów naukowcy byli w stanie porównać wyniki badań właścicieli czworonogów oraz osób, które ich nie posiadają. Co więc udało im się ustalić?

CZWORONOŻNI WSPÓŁLOKATORZY LEPSI NIŻ LEKARSTWA

właściciel psa Jednym z ciekawszych odkryć był fakt, że posiadanie psa wydaje się dość wyraźnie chronić osoby samotne, które są bardziej narażone na choroby układu krążenia i śmierć niż ludzie dzielący dom z partnerem lub rodziną. Okazało się, że ryzyko śmierci samotnych psiarzy jest nawet o 33% niższe niż innych singli, którzy nie posiadają czworonoga. Co więcej, badaczom udało się ustalić, że właściciele psów ras myśliwskich są najmniej narażeni na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego.


DLACZEGO WŁAŚCICIELE PSÓW CIESZĄ SIĘ LEPSZYM ZDROWIEM?

właściciele psów - z psem na łódce Zdaniem Tove Fall, jednej z autorek badań i wykładowczyni na Uniwersytecie w Uppsali, ciężko jest na podstawie tego rodzaju danych stwierdzić czemu posiadanie psa wpływa w ten sposób na zdrowie jego właściciela. Z jednej strony może to być spowodowane tym, że osoby decydujące się na zakup lub adopcję czworonożnego przyjaciela są zwykle bardziej aktywne. Z drugiej strony, długie spacery i przebywanie na świeżym powietrzu wraz z pupilem także nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Jako inne możliwe przyczyny Fall wymienia również lepsze samopoczucie, częstsze kontakty społeczne oraz wpływ przebywania w bliskim otoczeniu psa na mikrobiom jego opiekuna.

Chociaż przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane, dzięki badaniom szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Uppsali wiemy, że posiadanie czworonożnego przyjaciela korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Choć wielu psiarzy nie potrzebuje dodatkowych dowodów, warto wpisać na listę plusów coś, co właściciele czworonogów wiedzą już od dawna: pielęgnowanie przyjaźni psio-ludzkiej ma niezwykły wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale również fizyczne.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

7 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook