Jak uspokoić psa?
Twój pies boi się burzy? A może niepotrzebnie ekscytuje się, gdy przychodzą goście? Czy szczeka i wyrywa się, gdy tylko zauważy innego psa? Niezależnie od powodu, nadmiar emocji może być dla naszego pupila równie stresujący, co szkodliwy. Gdy nasz czworonóg nie potrafi poradzić sobie z silnymi uczuciami sam, obowiązek zadbania o jego komfort psychiczny spoczywa na właścicielu. Jeśli masz problem z lękiem, ekscytacją lub stresem u Twojego czworonożnego przyjaciela, przeczytaj nasz artykuł, w którym zawarliśmy sprawdzone porady jak uspokoić psa.
Jak uspokoić psa?
JAK ROZPOZNAĆ STRES I NADMIERNĄ EKSCYTACJĘ?
O tym jak rozpoznać objawy stresu u psa, pisaliśmy już we wcześniejszym
artykule. Dużo trudniej jest dostrzec nadmierną ekscytację, która może mieć na zdrowie naszego pupila równie negatywny wpływ, co nieustanne podenerwowanie. Granica między niewinną radością, a niezdrowym pobudzeniem jest bowiem niezwykle cienka. Jak odróżnić to, co naturalne, od tego, co szkodliwe? Jeśli Twój pupil pierwszy wita nowoprzybyłych gości, popuszcza mocz ze szczęścia, skacze i szczeka na widok miski lub silnie wokalizuje widząc innego czworonoga, mogą być to oznaki nadmiernej ekscytacji. Jeśli zauważymy u naszego psyjaciela podobne zachowania, najważniejsze jest, aby pomóc mu poradzić sobie z nadmiarem emocji i wyciszyć towarzyszącą im ekcytację lub stres.
JAK USPOKOIC PSA?
Więcej na temat sposobów radzenia sobie ze stresem u psa możecie przeczytać w naszym wcześniejszym
artykule, w którym dokładniej opowiedzieliśmy Wam jak radzić sobie ze zdenerwowaniem naszego czworonoga, zarówno w ujęciu krótko, jak i długofalowym. Inaczej wygląda jednak kwestia nadpobudliwości i nadmiernej ekscytacji. Musimy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, nie istnieje magiczne rozwiązanie, które sprawi, że problem zniknie w kilka dni. Jeśli nasz pupil nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem emocji, najlepsze będzie holistyczne podejście ukierunkowane na pracę u podstaw. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by nasz psyjaciel otrzymywał wystarczającą dawkę ruchu oraz pracy umysłowej. Dzięki długim, różnorodnym spacerom i treningowi, nasz czworonóg nie tylko będzie mógł się wyciszyć – poprawi się również jego zdolność koncentracji i skupienia. Gdy potrzebujemy krótkofalowych rozwiązań, istnieje kilka przydatnych trików. Warto na przykład skupić się na ćwiczeniach samokontroli, które pomogą naszemu pupilowi w pracy nad nadmiarem emocji. Jednym z najprostszych ćwiczeń samokontroli, które możemy wykonać np. będąc na spacerze, kiedy zauważymy, że nasz czworonóg ekscytuje się widząc innego psa, jest zamykanie dłoni ze smaczkiem. Połóż wyjątkowo smakowity przysmak na wnętrzu dłoni i pokaż go pupilowi. Gdy tylko spróbuje zabrać jedzenie, szybko zamknij dłoń. Uwaga, w tym ćwiczeniu liczy się Twój refleks! Początkowo najprawdopodobniej będzie próbował dostać się do smakołyku, drapiąc lub gryząc zamkniętą dłoń. Otwórz ją dopiero wtedy gdy przestanie i jeśli pies znów spróbuje zabrać smakołyk, zamknij ją. Powtarzać to ćwiczenie aż do momentu, kiedy pupil przestanie próbować ukraść przysmak z otwartej dłoni. Dopiero wtedy wypowiedz komendę zwalniającą, która będzie dla czworonoga sygnałem, ze może zjeść smaczek. Po kilku powtórzeniach takiego ćwiczenia nasz pies powinien się uspokoić i wyciszyć.
Zarówno stres, jak i nadmierna ekscytacja mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne naszego czworonożnego przyjaciela. Jeżeli obserwując jego zachowanie rozpoznamy objawy zdenerwowania lub nadpobudliwości, warto pomóc psu z nadmiarem emocji. W przypadku podekscytowania, najlepsze będzie holistyczne podejście skupione na eliminacji podstaw problemu. Jeśli jednak szukamy szybkich sposobów na wyciszenie pupila, dobrze sprawdzą się ćwiczenia trenujące samokontrolę. Pamiętajmy o tym, że nasi psyjaciele ufają nam bezgranicznie, dlatego warto pomóc im w walce z negatywnymi emocjami, gdy nadmiar uczuć zaczyna ich przerastać. Dzięki temu jeszcze bardziej pogłębimy łączącą nas międzygatunkową przyjaźń i będziemy mieć pewność, że nasz ukochany czworonóg jest spokojny i zrelaksowany.
ŁAPA!