Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Jak uspokoić psa?

Twój pies boi się burzy? A może niepotrzebnie ekscytuje się, gdy przychodzą goście? Czy szczeka i wyrywa się, gdy tylko zauważy innego psa? Niezależnie od powodu, nadmiar emocji może być dla naszego pupila równie stresujący, co szkodliwy. Gdy nasz czworonóg nie potrafi poradzić sobie z silnymi uczuciami sam, obowiązek zadbania o jego komfort psychiczny spoczywa na właścicielu. Jeśli masz problem z lękiem, ekscytacją lub stresem u Twojego czworonożnego przyjaciela, przeczytaj nasz artykuł, w którym zawarliśmy sprawdzone porady jak uspokoić psa.  

Jak uspokoić psa?

JAK ROZPOZNAĆ STRES I NADMIERNĄ EKSCYTACJĘ?

O tym jak rozpoznać objawy stresu u psa, pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Dużo trudniej jest dostrzec nadmierną ekscytację, która może mieć na zdrowie naszego pupila równie negatywny wpływ, co nieustanne podenerwowanie. Granica między niewinną radością, a niezdrowym pobudzeniem jest bowiem niezwykle cienka. Jak odróżnić to, co naturalne, od tego, co szkodliwe? Jeśli Twój pupil pierwszy wita nowoprzybyłych gości, popuszcza mocz ze szczęścia, skacze i szczeka na widok miski lub silnie wokalizuje widząc innego czworonoga, mogą być to oznaki nadmiernej ekscytacji. Jeśli zauważymy u naszego psyjaciela podobne zachowania, najważniejsze jest, aby pomóc mu poradzić sobie z nadmiarem emocji i wyciszyć towarzyszącą im ekcytację lub stres.

JAK USPOKOIC PSA?

jak uspokoić psaWięcej na temat sposobów radzenia sobie ze stresem u psa możecie przeczytać w naszym wcześniejszym artykule, w którym dokładniej opowiedzieliśmy Wam jak radzić sobie ze zdenerwowaniem naszego czworonoga, zarówno w ujęciu krótko, jak i długofalowym. Inaczej wygląda jednak kwestia nadpobudliwości i nadmiernej ekscytacji. Musimy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, nie istnieje magiczne rozwiązanie, które sprawi, że problem zniknie w kilka dni. Jeśli nasz pupil nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem emocji, najlepsze będzie holistyczne podejście ukierunkowane na pracę u podstaw. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by nasz psyjaciel otrzymywał wystarczającą dawkę ruchu oraz pracy umysłowej. Dzięki długim, różnorodnym spacerom i treningowi, nasz czworonóg nie tylko będzie mógł się wyciszyć – poprawi się również jego zdolność koncentracji i skupienia. Gdy potrzebujemy krótkofalowych rozwiązań, istnieje kilka przydatnych trików. Warto na przykład skupić się na ćwiczeniach samokontroli, które pomogą naszemu pupilowi w pracy nad nadmiarem emocji. Jednym z najprostszych ćwiczeń samokontroli, które możemy wykonać np. będąc na spacerze, kiedy zauważymy, że nasz czworonóg ekscytuje się widząc innego psa, jest zamykanie dłoni ze smaczkiem. Połóż wyjątkowo smakowity przysmak na wnętrzu dłoni i pokaż go pupilowi. Gdy tylko spróbuje zabrać jedzenie, szybko zamknij dłoń. Uwaga, w tym ćwiczeniu liczy się Twój refleks! Początkowo najprawdopodobniej będzie próbował dostać się do smakołyku, drapiąc lub gryząc zamkniętą dłoń. Otwórz ją dopiero wtedy gdy przestanie i jeśli pies znów spróbuje zabrać smakołyk, zamknij ją. Powtarzać to ćwiczenie aż do momentu, kiedy pupil przestanie próbować ukraść przysmak z otwartej dłoni. Dopiero wtedy wypowiedz komendę zwalniającą, która będzie dla czworonoga sygnałem, ze może zjeść smaczek. Po kilku powtórzeniach takiego ćwiczenia nasz pies powinien się uspokoić i wyciszyć.

Zarówno stres, jak i nadmierna ekscytacja mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne naszego czworonożnego przyjaciela. Jeżeli obserwując jego zachowanie rozpoznamy objawy zdenerwowania lub nadpobudliwości, warto pomóc psu z nadmiarem emocji. W przypadku podekscytowania, najlepsze będzie holistyczne podejście skupione na eliminacji podstaw problemu. Jeśli jednak szukamy szybkich sposobów na wyciszenie pupila, dobrze sprawdzą się ćwiczenia trenujące samokontrolę. Pamiętajmy o tym, że nasi psyjaciele ufają nam bezgranicznie, dlatego warto pomóc im w walce z negatywnymi emocjami, gdy nadmiar uczuć zaczyna ich przerastać. Dzięki temu jeszcze bardziej pogłębimy łączącą nas międzygatunkową przyjaźń i będziemy mieć pewność, że nasz ukochany czworonóg jest spokojny i zrelaksowany.

ŁAPA!

Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

7 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook