3 niezbędne komendy dla szczeniaka
W pierwszych tygodniach życia szczeniaki uczą się chodzić, poznają świat i odkrywają różne przedmioty, które są dla nich zupełnie nowe. Możesz dobrze wykorzystać ten czas na zabawę oraz naukę pierwszych umiejętności. Przedstawiamy Ci 3 niezbędne komendy dla szczeniaka, które pomogą Twojemu pupilowi wejść w dorosłe życie.
3 niezbędne komendy dla szczeniaka
IMIĘ
Imię psa to prawdopodobnie najczęściej używane przez Ciebie słowo. Spełnia ono bardzo ważną rolę w życiu Twojego czworonoga, zwraca jego uwagę oraz pomaga mu skoncentrować się na konkretnym zadaniu. Aby nauczyć psa reagowania na jego imię zacznij od przygotowania smakołyków, które pomogą Ci w ćwiczeniach. Wypowiedz imię psa, zaczekaj aż zwróci na Ciebie uwagę, a następnie daj mu przysmak. Jeśli Twój psiak na początku nauki nie jest zainteresowany współpracą, spróbuj łatwiejszą wersję tego ćwiczenia. Weź go na smycz i zaczekaj aż złapie z Tobą kontakt wzrokowy. Wtedy nagródź go i powtórz to ćwiczenie kilka razy. W kolejnym etapie dodaj imię i kontynuuj naukę w różnych miejscach. Pamiętaj, aby wypowiadać je miłym głosem, tak aby szczeniak poczuł, że wiąże się to z przyjemną nagrodą. Nawet jeśli zdarzy się, że Twój pupil zignoruje zawołanie, nie próbuj w złości powtarzać jego imienia. Może to przynieść odwrotny efekt, a zdezorientowany pies straci chęci do pracy.
DO MNIE
Największą przyjemnością dla Twojego pupila jest swobodne bieganie. Może on wtedy do woli hasać i węszyć. Kiedy szczeniak poznaje świat chętnie podąża za człowiekiem. Z czasem jednak staje się odważniejszy i zaczyna chodzić własnymi ścieżkami. Dlatego przywołanie warto ćwiczyć już od najmłodszych tygodni, zanim Twój pupil wejdzie w okres młodzieńczego buntu.
Wybierz komendę, której niezmiennie będziesz używać, może to być: „do mnie!” , „chodź!”, „wracaj!”. Zacznij ćwiczyć w bliskiej odległości od pupila, tak aby zachęcić go do pracy. Na początku przywołuj pupila tylko wtedy kiedy masz dla niego miłą niespodziankę, np.: ulubiona zabawkę, patyk lub smakołyk. Pokaż mu nagrodę i naprowadź go tak, aby przyszedł do Ciebie. W czasie kolejnych powtórzeń dodaj również komendę głosową . W bliskiej odległości to ćwiczenie nie powinno być problemem dla Twojego czworonoga, dlatego z czasem zwiększaj dystans i trenuj w różnych rozproszeniach. Spraw, abyś był bardziej atrakcyjny niż środowisko. Jeśli czas, który poświęcasz Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, będzie pełen zabaw i ciekawych aktywności, to możesz być pewny, że w z wielką chęcią będzie do Ciebie wracał. Niezależnie od tego jak długo czekałeś na powrót psa, zawsze nagradzaj go za poprawne wykonanie komendy. Pochwała i nagroda to podstawa sukcesu w szkoleniu szczeniaka.
ZOSTAW
Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem szczeniaka, to pewnie już wiesz, że jednym z jego ulubionych zmysłów poznawczych jest smak. Młode psiaki chętnie próbują wszystkiego co znajdą w zasięgu swojego nosa. Jednak wśród miejskich trawników może znaleźć się wiele szkodliwych substancji, resztek zepsutego jedzenia lub ostrych przedmiotów stanowiących niebezpieczeństwo dla psa. Warto zachować ostrożność i wprowadzić dyscyplinę, która pomoże Twojemu pupilowi uniknąć nieprzyjemnych problemów żołądkowych czy zatruć.
Do nauki komendy „zostaw”, przygotuj rozsypane na ziemi smakołyki,
dobrze się spisze naturalna karma dla szczeniaka UniQ Nordic Gold Freja. Twój szczeniak z pewnością szybko wywęszy przysmaki, dlatego jedną ręką zagrodź mu do nich dostęp. Wtedy spokojnym i zdecydowanym tonem powiedz „zostaw” i zaczekaj aż pupil zrezygnuje z węszenia. Może to chwilę potrwać, dlatego bądź cierpliwy i w drugiej ręce miej przygotowany przysmak tak, aby szybko go wydać kiedy psiak zwróci na Ciebie uwagę. Następnie zbierz smakołyki i ponownie je rozsyp, tym razem w innym miejscu. Powtórz to ćwiczenie kilka razy i daj swojemu psu odpocząć. Krótkie i częste sesje, pozwolą mu w szybkim tempie przyswoić nowe umiejętności. Pamiętaj, aby zawsze nagradzać psa przysmakiem, który jest w drugiej ręce, a nie tym który leży na ziemi.
Szkolenie szczeniaczka wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania ze strony właściciela. Warto jednak poświęcić swój czas i zacząć ćwiczyć z pupilem od najmłodszych tygodni. Nauka niezbędnych komend szybko zaowocuje i pomoże Wam stworzyć wyjątkowy duet!
ŁAPA!