Stres u psa – najlepsze sposoby jak mu zaradzić
Zbliża się Nowy Rok i Sylwester, huczna zabawa, fajerwerki i dużo hałasu. Jest to okres szczególnie stresujący dla psiaków. Już teraz warto zastanowić się jak ułatwić psu ten czas.
Każdy pupil ma inną podatność na czynniki stresujące, zależy ona od charakteru psa, rasy czy sytuacji życiowej. Możemy wymienić wiele objawów stresu, do najpopularniejszych należą: nadpobudliwość, przesadne reakcje na bodźce, napięcie mięśni, wysyłanie sygnałów uspokajających, drapanie się, kompulsywne lizanie się, szczekanie czy biegunka. Warto jednak zapobiegać, niż leczyć, w dalszej części artykułu przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów redukujących psi stres.
Stres u psa - jak sobie radzić?
Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia przyczyny stresu u psa oraz wykluczenia innych schorzeń. Podstawą szczęśliwego psiego życia jest utrzymywanie zwierzęcia w dobrej kondycji fizycznej, dbanie o codzienną aktywizację i prawidłową dietę. Gdy psi dyskomfort nie ustępuje, warto sięgnąć po inne metody radzenia sobie ze stresem. Najlepsze będą te naturalne i mało inwazyjne np.
rozwiązania żywieniowe . Oprócz odpowiednio dobranej do potrzeb psa diety, warto zaopatrzyć się w dodatkowe preparaty, które można podawać doraźnie w celu zredukowania stresu. W przypadku redukcji objawów i działania zapobiegającego, można zastosować preparaty sprzyjające relaksacji, antystresowe. Takie właściwości ma THOR -
ekologiczny olej antystresowy dla psa UniQ Nordic Gold. Dzięki unikalnej kompozycji ziół o uspokajających właściwościach takich jak: melisa, rumianek, waleriana i chmiel, świetnie radzi sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu przyjaciela.
Zdarza się, że problem związany jest ze zdolnościami adaptacyjnymi psiaka, wtedy warto wybrać się na terapię behawioralną . Zadaniem osoby prowadzącej terapię jest ustalenie przyczyn problematycznych zachowań oraz zaproponowanie treningu mającego na celu ich eliminację.
W przypadku szczeniaków pomocne może okazać się zastosowanie feromonów, które wyciszają, pomagając w przystosowaniu się do nowego środowiska. Badania dowiodły, że feromony te uspokajają również psy dorosłe, wpływając na pozytywne relacje z otoczeniem i równowagę emocjonalną.
Starajmy się w miarę możliwości zredukować stresujące sytuacje w życiu naszych czworonogów. O ile krótkotrwały stres u psa mobilizuje organizm do odpowiednich reakcji, chroniczny jest bardzo niebezpieczny. Powoduje on silne obciążenie organizmu i może zaburzyć jego funkcjonowanie - w takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy weterynarza. Dbajmy o komfort życia naszych przyjaciół: wygospodarujmy czas na codzienne czułości i zabawę, dajmy psu poczucie bezpieczeństwa, a wtedy lepiej będzie znosił ewentualne stresy.
ŁAPA!