Obroża czy szelki dla psa?
Producenci akcesoriów dla psów prześcigają się wprowadzając na rynek coraz to nowsze produkty. W każdym sklepie zoologicznym, zarówno tym internetowym jak i stacjonarnym, znaleźć można dziesiątki (jeśli nie setki) obroży i szelek, które różnią się od siebie rozmiarem, wzorem, kolorem, tworzywem oraz przeznaczeniem. Jak w gąszczu tylu artkułów wybrać ten, który nie tylko będzie piękny, ale także wytrzymały i funkcjonalny? Co powinien nosić nasz pupil – obrożę czy szelki dla psa i czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Jaki model powinniśmy kupić w zależności od potrzeb naszego czworonoga i naszych wymagań? Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, który pomoże Wam wybrać najlepszy produkt na wspólne przygody z Waszym psyjacielem.
Obroża czy szelki dla psa -- co wybrać?
WCALE NIE TAKI BANALNY WYBÓR
Każda osoba, która postanawia przyjąć pod swój dach czworonoga, staje przed niełatwym wyborem funkcjonalnych akcesoriów dla psów. Podstawowym zakupem powinna być wytrzymała smycz i… no właśnie, obroża? A może szelki? Z pozoru błaha sprawa, jaką jest dylemat między obrożą a szelkami, ma tak naprawdę duży wpływ na zdrowie naszego pupila (szczególnie rosnącego szczeniaka). Choć obroża to najpopularniejszy wybór, jak wszystko ma ona swoje plusy i minusy. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, obroża będzie wpływać na szyjny odcinek kręgosłupa naszego pupila. Dodatkowo, jeśli pies nie potrafi chodzić na luźnej smyczy i ciągnie, obroża może uszkodzić jego krtań. Jeśli chodzi o kręgosłup i górne drogi oddechowe, szelki będą dużo lepszym rozwiązaniem. Pomimo tego nie pozostają one obojętne dla kości naszego pupila. Wiele osób mających szczeniaki, które docelowo mają brać udział w wystawach, wystrzega się szelek, ponieważ mogą one wykrzywiać odcinek piersiowy kręgosłupa u rosnącego czworonoga. Podsumowując, szelki dla psa będą lepszym wyborem (szczególnie dla psów, które mają skłonności do problemów z oddychaniem tj. buldogi francuskie i mopsy), ale ich zakup nie zwalnia nas z pracy z psem nad chodzeniem na luźnej smyczy. Jeśli zgodnie z Waszymi preferencjami dokonaliście już wyboru między obrożą a szelkami, pora na wybranie odpowiedniego modelu. A jest ich naprawdę wiele.
KLASYCZNA OBROŻA DLA PSA
Obroża klasyczna to nic innego, jak pasek wykonany z danego tworzywa, który zapinany jest na klamrę lub dziurki. To najprostszy i bardzo popularny model idealny do codziennego użytkowania, ponieważ nie spełnia on dodatkowo funkcji treningowej. Wybierając obrożę zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana, jego trwałość oraz rodzaj okuć, który oferuje producent. Sprawdźmy, czy nie rozpinają się łatwo i czy są trwałe. Pomyślmy też w jaki sposób będziemy użytkować obrożę. Czy tworzywo oraz klamry zniszczą się w kontakcie z wodą morska? Jak bardzo będzie widać na nich zabrudzenia? Czy można prać obrożę w pralce? Wszystko to musimy wziąć pod uwagę przy wyborze akcesoriów. Jeśli chodzi o rozmiar, pamiętajmy o tym, że obroża musi być zapięta stosunkowo ciasno, tak aby można było włożyć pod nią dwa palce. Zwróćmy również uwagę na szerokość taśmy. Nie powinna być za szeroka, ponieważ będzie ograniczać ruchy głowy naszego pupila. Zbyt cienka obroża może natomiast podrażniać skórę, naciskać na krtań i powodować otarcia.
OBROŻA PÓŁZACISKOWA DLA PSA
Obroża półzaciskowa ma regulowany obwód z mechanizmem, który zapobiega jej zupełnemu zaciśnięciu i kompletnemu rozszczepieniu. To idealne rozwiązanie dla psich akrobatów, którzy z łatwością wyślizgują się nawet z odpowiednio dopasowanej obroży klasycznej. Gdy pies ciągnie, skacze i szarpie się, obwód obroży zacieśnia się, natomiast gdy czworonóg wącha spokojnie nie napinając smyczy, obwód pozostaje luźny.
Obroża półzaciskowa spełni swoje zadanie u pupili, których głowa jest mniejsza od szyi, czyli np. whippetów.
KOLCZATKA I DŁAWIKI DLA PSA
Popularne wśród właścicieli psów o znacznej masie oraz takich, które nie zostały nauczone chodzenia na luźnej smyczy, kolczatki i obroże zaciskowe często stosowane są jako obroże codziennego użytku. Jak sama nazwa wskazuje, dławiki, w przeciwieństwie do obroży półzacikowej, nie posiadają blokady chroniącej psa przed całkowitym zaciśnięciem i duszą go gdy ten napnie smycz. Jest co najmniej kilka powodów, dla których powinny one zostać w sferze akcesoriów treningowych (i to takich stosowanych z głową przez doświadczonych psiarzy). Po pierwsze, nawet jeśli ograniczają one ciągnięcie silnego psa, robią to, ponieważ sprawiają mu ból lub podduszają go. Takie czynniki mogą wpływać na lęk, agresję oraz spadek zaufania w stosunku do właściciela. Po drugie, są to akcesoria, które wcale nie rozwiązują problemu. Nie sprawią, że nasz pies oduczy się ciągnięcia na smyczy – będą jedynie sprawiać mu ból, gdy zacznie ciągnąć. Po trzecie, ciągnięcie psa na smyczy to problem, z którym można poradzić sobie współpracując ze swoim psyjacielem i ucząc go, że chodzenie na luźnej smyczy popłaca. Nie musimy uciekać się do środków awersyjnych, aby spacer z pupilem był przyjemny. W trakcie pracy możemy pomagać sobie innymi narzędziami treningowymi, które nie opierają się na dyskomforcie czworonoga. Dobrym rozwiązaniem będą szelki dla psa typu easy-walk opisane poniżej.
OBROŻE ODBLASKOWE/LED DLA PSA
Obroże odblaskowe lub obroże z taśmą LED to akcesoria szczególnie przydatne, gdy puszczamy naszego pupila wolno w ciemności lub spacerujemy z nim po nieoświetlonych albo ruchliwych drogach. Pomagają one łatwo zlokalizować rozbieganego czworonoga oraz podobnie do kamizelek odblaskowych, dbają o jego bezpieczeństwo na drodze.
SZELKI DLA PSA TYPU GUARD/STEP-IN
Szelki typu guard to najbardziej popularne szelki dla psa. Sprawdzają się zarówno w roli akcesorium do użytku codziennego, jak i przy uprawianiu niektórych sportów. Jeśli boimy się, ponieważ nasz pupil często wypina się z innych szelek, możemy poszukać takich, które mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci zasuwki. Odpięcie klamry możliwe jest tylko wtedy, kiedy przesuniemy zasuwkę znajdującą się na zamku. Obok szelek typu guard należy wymienić również szelki step-in, których jak sama nazwa wskazuje, nie zakładamy przez głowę. Pies wchodzi w szelki, po czym podnosimy je i zapinamy na plecach. Jest to dobre rozwiązanie dla czworonogów, które nie lubią być dotykane w okolicy głowy i uszu.
SZELKI DLA PSA NORWESKIE
Pieszczotliwie zwane norwegami, szelki norweskie posiadają dodatkowe udogodnienie w postaci uchwytu znajdującego się na plecach pupila. Jeśli nasz czworonóg waży swoje, często jeździmy komunikacją, lub zwyczajnie lubimy trzymać go blisko siebie w zatłoczonych miejscach, szelki norweskie mogą okazać się idealnym wyborem.
SZELKI DLA PSA TYPU EASY-WALK
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, szelki typu easy-walk zostały stworzone z myślą o psach, które ciągną na smyczy. Choć ich zakup nie zwalnia z pracy z psem, mogą okazać się niebywałą ulgą dla mięśni i barków wielu właścicieli. Nie sprawiają psu bólu i skutecznie ograniczają jego pociągowe zapędy. Ich charakterystycznym elementem jest zapięcie z przodu, dzięki czemu ciągnący czworonóg obracany jest do tyłu – w zupełnie odwrotnym kierunku, niż ten, w którym chciał iść. Jest to dla psa sygnał, że napięta smycz spowalnia go w dotarciu do celu, jakim może być inny pies, ciekawy zapach lub patyk leżący na chodniku. To bezbolesna i bezstresowa alternatywa dla kolczatek i dławików.
SZELKI DLA PSA BEZUCISKOWE
Wspominaliśmy już o szelkach bezuciskowych przy okazji
artykułu na temat bezpieczeństwa psa w samochodzie. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu akcesoria rozkładają nacisk i chronią klatkę piersiową naszego pupila przed gwałtownymi szarpnięciami. W przeciwieństwie do innych rodzajów szelek, wykonane są z jednolitego kawałka lekkiego materiału, a nie ze zszytych ze sobą taśm. Sprawdzą się zarówno w podróży samochodem, jaki na codziennych spacerach.
SZELKI DLA PSA TYPU SLED
Szelki dla psa typu sled mają bardzo charakterystyczną budowę, dzięki której odciążają klatkę naszego pupila. Stosowane są głównie przez aktywnych właścicieli psów pociągowych, którzy wraz z czworonogami biegają, jeżdżą na rowerze, a nawet powożą sanie w zimę. Nie oznacza to, że nie możemy ich stosować jeśli nie mamy malamuta – przydadzą się jeśli chcemy wyjechać z psem w góry lub wybrać się na przejażdżkę rowerową.
Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami obroży czy szelek, pamiętajmy aby przy wyborze akcesoriów dla naszego pupila kierować się głową i komfortem czworonoga. Wybierzmy produkt, który będzie trwały, bezpieczny i bezbolesny, by nasz psyjaciel mógł w pełni cieszyć się każdym spacerem i przygodą, jaką zaplanowaliśmy. Dobierzmy akcesorium tak, aby spełniało swoje zadanie i nie ograniczało ruchów naszego psa. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że nasz pupil czuje się dobrze, a wspólnie spędzony czas na łonie natury jest dla niego bezstresowy i przyjemny.
ŁAPA!