Jak oduczyć psa skakania na ludzi
Nic tak nie poprawia humoru po ciężkim dniu, jak radosny czworonóg witający nas w progu mieszkania. Niestety, niektóre psy okazują swoje emocje skacząc na opiekuna i gości, gdy tylko ktoś pojawi się w mieszkaniu. Jeśli nasz pupil jest mały, problem może wydawać się mało uciążliwy. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami doga niemieckiego lub czworonoga podobnych rozmiarów, nadmierna ekscytacja staje się bardziej kłopotliwa. Na szczęście, przy odrobinie nauki i wspólnej pracy, problem skakania można rozwiązać w bardzo łatwy sposób, niezależnie od wielkości naszego psyjaciela. Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym dowiecie się jak oduczyć psa skakania na ludzi.
Jak oduczyć psa skakania na ludzi?
NIE WITAJ SIĘ
Chociaż po całym dniu rozłąki bardzo chcemy jak najszybciej przywitać się z naszym ukochanym psem, nie powinniśmy tego robić od razu po powrocie do domu, jeśli nasz pupil skacze. Najprostszą metodą jest ignorowanie jego zachowania aż do momentu, w którym się uspokoi. Skacząc na właściciela pies próbuje zwrócić na siebie uwagę, dlatego ignorowanie będzie dla niego jasnym komunikatem, że nie zyska tym naszego zainteresowania. Dopiero gdy czworonóg usiądzie spokojnie lub przestanie skakać, możemy pogłaskać go i pochwalić za dobre zachowanie.
ZAMKNIJ DRZWI

Po ciężkim dniu w pracy wielu z nas pragnie jedynie wrócić do domu i wygodnie rozsiąść się na kanapie z futrzastym towarzyszem u boku. Jeśli jednak nasz pupil ma tendencję do skakania, zanim się przywitamy warto zamknąć drzwi. Gdy wchodzimy do mieszkania po całym dniu, jedyne czego pragnie nasz pies to obecność jego ukochanego właściciela. Dlatego często nie potrafi poradzić sobie z ekscytacją i okazuje swoje emocje skacząc na domowników. Jak więc pokazać czworonogowi, że nie jest to najlepsze rozwiązanie? Jeśli otworzymy mieszkanie i zobaczymy, że nasz pupil jest podekscytowany, próbuje łapać za swój ogon lub skacze, nie wchodźmy do środka. Zamykając drzwi odcinamy psa od nagrody, którą jest nasz powrót do domu. Po kilku powtórkach pies powinien uspokoić się i wyciszyć emocje ¬– wtedy powinniśmy przekroczyć próg i przywitać się ze spokojnym pupilem.
ZEJDŹ DO POZIOMU PSA
Często pupile skaczą na swoich właścicieli po to, by polizać ich po twarzy. Jeśli zniżymy się do poziomu naszego psa, tak aby nasza głowa była na wysokości pyska, istnieje szansa, że zamiast skakać nasz pupil przywita się z nami grzecznie. Niestety metoda ta nie działa w stu procentach przypadków, ponieważ jeśli skakanie spowodowane jest przez nadpobudliwość i brak kontroli nad ekscytacją, czworonóg nadal może próbować wskoczyć na wracającego domownika.
KOMENDA ZASTĘPCZA

Kolejnym sposobem na oduczenie psa skakania jest nauczenie go zachowania zastępczego. Możemy nauczyć naszego pupila, aby w momencie w którym wracamy do domu, lub gdy przychodzą do nas goście, siedział lub poszedł na miejsce. To logiczne – pies nie może być w dwóch miejscach na raz, więc jeśli będzie grzecznie czekał na swoim posłaniu, nie będzie obskakiwał nas przy drzwiach. Choć ta metoda wymaga trochę więcej wspólnej pracy, jest też relatywnie skuteczna.
Dla niektórych właścicieli skaczący pies jest najlepszym pocieszeniem po powrocie. Nie ma to jak radosny czworonóg witający nas po całym dniu ciężkiej pracy i zmagań ze światem. Niestety, w niektórych przypadkach problem skakania może stać się uciążliwy i spowodować, że wejście do mieszkania wcale nie będzie odprężającym momentem. Na szczęście, dzięki kilku prostym radom, możemy z łatwością wyeliminować frustrujące nas zachowanie naszego pupila. Dzięki odrobinie wspólnej pracy, powroty do domu i powitania z naszym psyjacielem staną się jeszcze bardziej wyjątkowe.
ŁAPA!