Jak przygotować psa na nadejście dziecka?
Przyjście na świat dziecka, szczególnie pierwszego, wywraca świat do góry nogami. Zmienia się życie nie tylko świeżo upieczonych rodziców, ale także ich czworonożnego przyjaciela. Pojawienie się w mieszkaniu nowego domownika, szczególnie takiego, który często płacze i absorbuje całą uwagę reszty rodziny, może być dla pupila wyjątkowo ciężkim przeżyciem. Chociaż noworodek wymaga wiele czasu i zainteresowania ze strony rodziców, warto w tym okresie zadbać również o naszego czworonoga. Jak przygotować go na nadejście malucha, aby ich relacja była pozytywna już od samego początku? W poniższym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą położyć fundamenty przyjaźni na linii pies – dziecko.
Przygotowanie psa na nadejście dziecka - nasze propozycje
OSWÓJ PSA Z PŁACZEM
Chyba każdy wie, że małe dzieci często płaczą. To zresztą zrozumiałe, ponieważ płacz to dla noworodka sposób na wyrażenie emocji i potrzeb. Nawet ludzie, którzy to rozumieją, czują się zaniepokojeni, gdy z pokoju dziecięcego dobiega płacz, więc łatwo wyobrazić sobie jak zmieszany i zdenerwowany staje się wtedy nasz pupil. Warto więc oswoić go z dźwiękiem płaczu zanim w naszym domu pojawi się maluch. W Internecie łatwo znaleźć nagrania, na których słychać łkające dzieci. Gdy puścimy już taki filmik, powinniśmy pokazać naszemu czworonogowi, że jest to normalna sytuacja, która nie powinna wywoływać u niego negatywnych emocji. Kiedy płacz słychać w tle, wróćmy do swoich codziennych zajęć tak, jakbyśmy w ogóle go nie słyszeli. Po kilku sesjach nasz pies powinien stać się obojętny na krzyki i łkanie noworodka.
CHODZENIE NA LUŹNEJ SMYCZY PRZY WÓZKU
Chodzenia na luźnej smyczy to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien nabyć każdy pies przy pomocy swojego opiekuna. Jeśli nadal nie udało Wam się wypracować nieciągnięcia, a marzycie o wspólnych spacerach ze śpiącym maluchem i pupilem u boku, to okres ciąży jest ostatnim momentem, aby wziąć się za naukę. Napięta smycz nie jest przyjemna nawet, jeśli wychodzimy na zwykły spacer, a po pojawieniu się dziecka może rodzić dodatkowe frustracje. Warto więc poświęcić trochę czasu i zasięgnąć porady specjalisty, aby upewnić się, że nasz pupil jest gotowy na długie spacery z rodzicami i maluchem.
NIE SKACZ!
Wiele psów okazuje radość i ekscytację skacząc na swoich właścicieli i ich gości. Chociaż to zdecydowanie przyjemny widok, gdy nasz pupil cieszy się z naszego powrotu do domu, przed pojawieniem się noworodka, który niebawem zacznie raczkować i chodzić, powinniśmy oduczyć naszego czworonoga skakania na ludzi. Pamiętajmy, że zdolności lokomotoryczne i poczucie równowagi nie są u noworodków dobrze rozwinięte, więc nawet pies o bardzo małej wadze może przewrócić każdego malucha. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, już w okresie ciąży pokaż psu, że skakanie nie jest właściwym sposobem na okazywanie emocji.
KARMIENIE Z RĘKI
Mało który pies nie ekscytuje się na widok pysznego smaczka w dłoni właściciela. Trudno się im zresztą dziwić, skoro za sekundę dostaną wyjątkowy rarytas będący nagrodą za dobre zachowanie. Niestety, wiele psów mimo dobrych intencji, łapie jedzenie w mało delikatny sposób. Kontakt z psimi zębami boli dorosłych właścicieli, więc tak samo (albo nawet gorzej) będzie w przypadku ich małego dziecka. Dlatego przed pojawieniem się maluszka w domu warto nauczyć czworonoga, aby grzecznie czekał na smakołyk i brał go w delikatny sposób. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nic nie nadszarpnie zaufania dziecka do naszego pupila.
MNIEJ CZASU DLA PSA
Nie oszukujmy się, nawet przy najlepszych chęciach po narodzinach dziecka nie będziemy w stanie poświęcić pupilowi tyle czasu, ile mogliśmy wcześniej. Doba ma tylko 24 godziny, a noworodki są niezwykle absorbujące. Dlatego warto już w okresie ciąży stopniowo ograniczać czas, jaki spędzamy z naszym czworonożnym przyjacielem. Nie chodzi o zupełne ignorowanie go, jednak nie chcemy, aby poczuł się odstawiony na dalszy plan, gdy dziecko przyjdzie na świat. Zmiany wprowadzajmy powoli, cały czas dbając o to, by wszystkie potrzeby psa (bliskość, spacery, aktywność) były zaspokojone.
Przyjście na świat noworodka wywraca życie wszystkich domowników do góry nogami.
W tym wyjątkowo trudnym okresie należy pamiętać o szczególnym członku rodziny – naszym czworonożnym przyjacielu, dla którego narodziny dziecka mogą być równie niełatwe, jak dla świeżo upieczonych rodziców. Aby mieć pewność, że relacje malucha i psa będą dobre już od pierwszego dnia, warto zawczasu przygotować pupila na zbliżające się zmiany. Choć wymaga to wiele pracy i czasu, nasz trud zostanie wynagrodzony wspaniałą przyjaźnią, która na wiele lat połączy naszego czworonożnego przyjaciela i jego dorastającego opiekuna.
ŁAPA!