Jak psy pomagają człowiekowi?
Chyba każdy z nas dobrze zna stwierdzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jest świetnym towarzyszem długich spacerów i wycieczek górskich, zawsze cieszy się na widok swojego właściciela i darzy go bezwarunkową miłością na dobre i złe. Bez wątpienia nie ma drugiej takiej relacji między człowiekiem, a zwierzęciem. Dowodzi tego fakt, że psy to nie tylko pupile, którzy codziennie wylegują się na naszych kolanach, ale też wykwalifikowani pracownicy, niejednokrotnie ratujący ludzkie zdrowie i życie. Jak współcześnie wygląda współpraca człowieka z psem i w jaki sposób wykorzystujemy niesamowite zdolności naszych czworonożnych przyjaciół? Poniżej znajdziecie listę kilku zawodów, w których psy okazują się być niezastąpione.
Jak psy pomagają człowiekowi?
DOGOTERAPIA
Dogoterapia to jedna z dziedzin zooterapii, w której specjalnie wyselekcjonowany i wyszkolony pies pomaga w rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego terapeuty. Choć mało ludzi o tym wie, już w starożytności sądzono, że przebywanie z psem ma charakter leczniczy. Sam Zygmunt Freud, ojciec współczesnej psychoanalizy, prowadził sesje w towarzystwie swego ukochanego czworonoga i zalecał pacjentom kontakt ze zwierzętami. Obecnie dogoterapia (nazywana również kynoterapią) stosowana jest w pracy z osobami autystycznymi, z zespołem Downa oraz niepełnosprawnością intelektualną, chociaż może mieć też charakter edukacyjny, motywacyjny lub rekreacyjny. Efektami terapii z udziałem psa są m. in. lepsze wyniki rehabilitacji, polepszenie kompetencji interpersonalnych oraz złagodzenie lęków.
PSY POLICYJNE
Praca psów policyjnych nie jest łatwa – ponieważ posiadają one umiejętności, których brakuje ludziom, wykonują naprawdę wiele różnych zadań. Czworonożni policjanci patrolują ulice, znajdują ładunki wybuchowe oraz substancje zabronione, odnajdują zaginionych ludzi oraz groźnych przestępców. Nie jest też łatwo przejść proces rekrutacji. Kandydaci na psy policyjne muszą być w odpowiednim wieku, wykazywać konkretne cechy charakteru, a nawet wyróżniać się pożądanym umaszczeniem. Co ciekawe, nie wszystkie czworonogi muszą mieć rodowód. Jeśli pies zostanie wytypowany, trafia wtedy na długie i żmudne szkolenie, gdzie weterynarz sprawdza stan zdrowia pupila, a trenerzy przydzielają go do odpowiednich zadań, biorąc pod uwagę jego charakter i umiejętności. Czego innego wymaga się bowiem od psów tropiących i tych, które szukają np. narkotyków. Co więcej, funkcjonariusze decydujący się na pracę z czworonożnym partnerem, też muszą spełniać określone wymogi – powinni być stanowczy, aby zwierzęta słuchały ich komend, ale przede wszystkim muszą lubić psy.
PSY PRZEWODNICY
Choć wyglądają bardzo przyjaźnie i uroczo, nie można ich zaczepiać ani przeszkadzać im w pracy. Psy przewodnicy to najbardziej znana i rozpoznawalna grupa psów pomagających ludziom. Podobnie jak czworonożni policjanci, psy przewodnicy szkoleni są już w bardzo młodym wieku. Są one nieocenioną pomocą dla osób niewidomych i niedowidzących – pomagają swoim opiekunom w poruszaniu się po mieście, a niektóre psy medyczne szkolone są także do identyfikowania np. ataków padaczki. Ponieważ nie każdy czworonóg może zostać przewodnikiem osoby niepełnosprawnej, poszukuje się zwierząt o określonym charakterze i potencjale. W Polsce najliczniejszą grupę psów przewodników stanowią Labradory.
PSY RATOWNICZE
Jak już pewnie wiecie z naszych poprzednich artykułów, psi nos nie ma sobie równych. Nic więc dziwnego, że węch naszych czworonożnych przyjaciół znalazł zastosowanie również w akacjach ratowniczych, kiedy poszukiwane są ofiary lawin. Wszystko zaczęło się w rejonie Przełęczy Św. Bernarda, gdzie zakonnicy z zakonu Augustianów z pomocą wyszkolonych Bernardynów odnajdywali osoby, które zaginęły lub zostały zasypane przez lawinę. Poza wyjątkowo dobrym powonieniem i posłuszeństwem, od psów lawinowych wymaga się m. in. aby nie bały się podróżować śmigłowcem, wyciągami i skuterami śnieżnymi. Poza tym czworonogi pracujące jako psy ratownicze muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na nieprzyjazne warunki pogodowe tj. śnieg, wiatr i mróz.
Jak widać, psy to nie tylko najlepsi przyjaciele człowieka, ale też jego wierni i zdyscyplinowani pomocnicy. Dzięki niezwykłym zdolnościom, których brakuje ludziom, ratują one życie oraz pomagają osobom niepełnosprawnym. Od dogoterapii, przez psy policyjne i ratownicze, aż do psów przewodników, czworonogi pełnią ważne funkcje w naszym społeczeństwie. Wszystko to nie pozostawia wątpliwości, że nie ma drugiej tak niezwykłej więzi międzygatunkowej, jaka łączy nas i naszych psich przyjaciół.
ŁAPA!