Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Sygnały uspokajające u psów – wszystko co musisz wiedzieć


Sygnały uspokajające u psów to temat, który cały czas zyskuje na popularności wśród coraz to nowych grup psiarzy. Prekursorką tego fenomenu jest Norweżka Turid Rugaas, trenerka psów i behawiorystka, która w swoich pracach zidentyfikowała oraz opisała blisko 30 różnych sygnałów uspokajających. Czym są i dlaczego cały czas podbijają serca nowych właścicieli czworonogów? W jaki sposób ich znajomość może umocnić naszą więź z psem oraz pogłębić wzajemne zaufanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule w całości poświęconym sygnałom uspokajającym.

Wszystko co musisz wiedzieć o sygnałach uspokajających u psów


SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE U PSÓW – CO TO?

Sygnały uspokajające to gesty, które psy wykonują aby uniknąć konfliktu lub uspokoić siebie i innych członków grupy. Co ciekawe, nasi podopieczni używają ich nie tylko w kontaktach z innymi czworonogami, ale również z ludźmi. Nie do końca wiadomo na ile świadomie psy wykorzystują sygnały uspokajające, jednak wiemy, że są one uniwersalne – niezależnie od tego jakich gestów używa nasz pupil, zrozumie każdy spośród opisanych przez Rugaas sygnałów, nawet, jeśli sam ich nie wykonuje.

DLACZEGO WARTO ZNAĆ SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE U PSÓW

sygnały uspokajające u psów Ponieważ często są one używane w sytuacjach konfliktowych lub stresujących dla psa, warto poznać sygnały uspokajające aby wiedzieć, kiedy nasz pupil potrzebuje wsparcia i pomocy. Jeśli nauczymy się odróżniać je od innych gestów, będziemy wiedzieli kiedy nasz czworonożny przyjaciel jest zdenerwowany i kiedy sytuacja, w której się znajduje, przestała być dla niego komfortowa. Nie tylko będziemy w stanie lepiej rozumieć i interpretować wysyłane przez niego sygnały, ale będziemy potrafili zdecydować, kiedy pies potrzebuje wsparcia swojego opiekuna. Kiedy nauczymy się reagować w odpowiednim momencie, nasz pupil zrozumie, że może na nas liczyć w trudnych chwilach oraz że nie musi działać sam, gdy czuje się niekomfortowo. To nie tylko ograniczy ilość potencjalnych konfliktów z innymi czworonogami, ale także wzmocni łącząca nas więź i wzajemne zaufanie.

NAJPOPULARNIEJSZE SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE U PSÓW

Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych sygnałów uspokajających warto pamiętać, że nie każde oblizanie nosa lub ziewnięcie oznacza, że nasz pies przeżywa właśnie głęboki stres lub czuje się niekomfortowo. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji jest nasz czworonóg – jeśli przy kontakcie z nieznanym psem odwraca głowę w bok, bardzo prawdopodobne jest, że możemy ten gest zaliczyć do sygnałów uspokajających; jeśli jednak odwraca głowę w czasie przejażdżki samochodowej w letni dzień, bardziej prawdopodobne jest, że po prostu razi go słońce. Należy pamiętać, że świadomość i interpretacja otoczenia są równie ważne, co znajomość samych gestów.

SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE U PSÓW: OBLIZYWANIE NOSA

sygnały uspokajające u psów Oblizywanie nosa nie powinno nas martwić, jeśli pies przed chwilą pił lub ma katar. Jednak kiedy robi to przy kontakcie z innymi psami, może to oznaczać, że sytuacja, w której się znajduje jest dla niego nader ekscytująca. Nie oznacza to, że od razu musimy przerywać jego zabawę z czworonożnymi przyjaciółmi, jednak warto dalej obserwować psa. Jak często pupil oblizuje swój nos? Czy widzimy inne oznaki stresu? Czy pies przybiega do nas i szuka pomocy? Jeśli tak, może to oznaczać, że lepiej przerwać harce i wrócić do domu, gdzie nasz czworonożny przyjaciel będzie miał szansę odpocząć i zrelaksować się.

ZIEWANIE

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, sygnały uspokajające u psów to uniwersalny język, który rozumieją wszystkie czworonogi niezależnie od wieku lub rasy. Małe szczeniaki uczą się ich już od pierwszych dni życia, obserwując dorosłe psy w swoim otoczeniu. Jednym z pierwszych sygnałów, które przyswajają, jest właśnie ziewanie. Jeśli nasz pies ziewa przed wyjściem na poranny spacer, najpewniej nie oznacza to, że jest zestresowany przechadzką. Jednak kiedy zauważymy, że uporczywie ziewa podczas jazdy komunikacją miejską możemy założyć, że autobus to jednak miejsce, w którym czuje się nie do końca komfortowo.

ODWRACANIE GŁOWY

sygnały uspokajające psów Psie pole widzenia nie jest nieskończone, dlatego podobnie jak inne zwierzęta, psy ruszają głową kiedy chcą skierować swoją uwagę w inne miejsce. Jest to całkiem naturalny odruch, kiedy nasz pupil usłyszy lub poczuje na spacerze coś wyjątkowo interesującego. Jeśli jednak zauważymy, że odwraca głowę przy poznawaniu nowego psa, prawdopodobnie próbuje on uspokoić siebie i swojego nowego kolegę. Nie oznacza to, że powinniśmy od razu przerwać ich interakcję. Tak jak w przypadku innych sygnałów uspokajających, kluczowa jest obserwacja i interpretacja sytuacji.

MOON EYE

sygnały uspokajające u psów Moon eye, znane w Polsce jako pokazywanie białek oczu, to jeden z najczęściej występujących sygnałów uspokajających, który łatwo jest rozpoznać. Towarzyszą mu ściągnięte do tyłu uszy oraz czasem jednoczesne odwracanie głowy. Gest ten można zaobserwować w różnych sytuacjach, np. gdy zabawa staje się dla naszego pupila zbyt intensywna lub gdy poznaje nowego czworonoga.

ZASTYGANIE (FREEZING)

Freezing to nic innego jak zastyganie w jednej pozycji na kilka sekund. Jest to bardzo popularny sygnał, szczególnie podczas zbyt ekscytującej interakcji z innym psem. Choć gest ten możemy zaobserwować niezwykle często, wcale nie oznacza, że od razu musimy przerywać psie harce. Jeśli czujemy taką potrzebę, zawsze możemy na chwilę przywołać naszego pupila i zastosować kilka ćwiczeń wyciszających. Warto pamiętać, że sygnały uspokajające u psów mają zapobiegać nie tylko agresywnym zachowaniom ze strony innych czworonogów, ale także pomóc psu w uspokojeniu samego siebie.

UKŁON

sygnały uspokajające psa Ukłon to nie tylko widowiskowa sztuczka i zaproszenie do zabawy, ale także jeden z najczęściej wykorzystywanych sygnałów uspokajających. Choć kojarzy się głównie z bieganiem z innymi czworonogami, nasz pies może przyjąć taką pozycję również przy innych zwierzętach (np. kopytnych) lub nawet przy przedmiotach codziennego użytku, jak pralka, przy których czuje się niepewnie.

PODCHODZENIE PO ŁUKU

To jeden z sygnałów, który ciężko zauważyć, jeśli wcześniej o nim nie słyszeliśmy. Ignorowane przez wielu właścicieli, podchodzenie do innego psa po łuku, to bardzo częsty sposób na zbliżenie się do nieznajomego psa lub nowego, dziwnego obiektu. Czworonogi bardzo rzadko podchodzą do siebie w linii prostej – tylko wtedy, gdy dobrze się znają i mają ze sobą dobre relacje. Warto pamiętać o tym sygnale, kiedy wyprowadzamy naszego pupila na smyczy. Ciągnąc psa na wprost właściwie wpychamy go w niekomfortową sytuację i możemy doprowadzić do konfliktu.

STAWANIE BOKIEM

sygnały uspokajające psów W poprzedniej części mówiliśmy już o odwracaniu głowy. Stawanie bokiem, czyli odwrócenie całego ciała, to również sygnały uspokajający, który łatwo rozpoznamy. Możemy zaobserwować to ustawienie zarówno w czasie poznawania nowego psa, jak i zabawy, która stała się zbyt intensywna.

ROZDZIELANIE

Wiele psów skacze na swoich właścicieli lub próbuje ich rozdzielić, gdy ci przytulają się stojąc. Wiele osób tłumaczy to zazdrością, jednak powód takiego zachowania jest prawdopodobnie zupełnie inny. Stojące osoby, które obejmują się, wyglądają podobnie do dwóch walczących ze sobą psów, które stoją na tylnych łapach i utrzymują równowagę opierając się o siebie. W takich sytuacjach inne czworonogi często próbują rozdzielić walczących pobratymców, wchodząc miedzy nich. Ten gest zaliczany jest do sygnałów uspokajających i często zapobiega eskalacji konfliktów miedzy psimi kumplami.

KŁADZENIE SIĘ

sygnały uspokajające u psów Czy Wasi pupile też kładą się brzuchem na chodniku w momencie, gdy widzą nadchodzącego z naprzeciwka psa? Wielu właścicieli próbuje go wtedy postawić do pionu lub ciągnie w inną stronę. Choć takie zachowanie może być bardzo uciążliwe, gdy na kilkugodzinnym spacerze mijamy kilkanaście innych czworonogów, nie powinniśmy odciągać naszego pupila. Kładzenie się, lub rzadziej siadanie, to jeden z bardzo częstych sygnałów uspokajających. Jeśli będziemy ciągnąć psa, uniemożliwimy mu prawidłową komunikację z innymi czworonogami, co może doprowadzić do konfliktowych sytuacji.

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O SYGNAŁACH USPOKAJAJĄCYCH U PSÓW W PIGUŁCE

Niezależnie od wieku, rasy i płci, każdy pies potrafi używać sygnałów uspokajających i je rozpoznawać, nawet jeśli sam korzysta z zaledwie kilku. Jeśli nauczymy się odróżniać je od innych gestów, nie tylko będziemy w stanie lepiej rozumieć i interpretować wysyłane przez naszego pupila sygnały, ale również będziemy potrafili zdecydować, kiedy pies potrzebuje naszej pomocy. Gdy nauczymy się reagować w odpowiednim momencie, nasz pupil zrozumie, że może na nas liczyć w trudnych chwilach, co ograniczy ilość konfliktów oraz wzmocni łącząca nas więź i wzajemne zaufanie. Warto również pamiętać, że znajomość samych sygnałów jest równie ważna, co umiejętność trafnej interpretacji otoczenia oraz sytuacji, w której znajduje się nasz pies. Nie każde ziewnięcie lub oblizanie nosa jest sygnałem uspokajającym i nie oznacza, że właśnie teraz nasz czworonóg przeżywa głęboki stres lub ekscytację. Do najczęściej występujących sygnałów zaliczamy: odwracanie głowy lub ciała, oblizywanie nosa, ziewanie, moon eye, zastyganie, ukłon, kładzenie się, podchodzenie po łuku i rozdzielanie. Teraz, gdy już wiesz wszystko, co powinieneś o sygnałach uspokajających, możesz zacząć wprowadzać wiedzę w życie. Zaczynając od kolejnego spaceru, pokaż swojemu czworonożnemu przyjacielowi, że choć interpretacja psiego języka nie jest łatwa, starasz się rozumieć wysyłane przez niego sygnały. Przecież nic tak nie wzmacnia przyjaźni jak wzajemne zrozumienie, a relacja psio-ludzka nie jest wcale wyjątkiem.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

7 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook