Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Czy Twój pies rozumie co do niego mówisz?


Czy czasem, kiedy rozmawiasz ze swoim pupilem, masz wrażenie, że pies rozumie co do niego mówisz? Zupełnie jakby wiedział, co próbujesz mu przekazać. Choć dla wielu psiarzy to żadna nowina, okazuje się, że psy rzeczywiście mają zdolność rozumienia ludzkiej mowy. Przez lata wyjątkowej psio-ludzkiej przyjaźni nasze dwa gatunki wytworzyły niespotykaną więź, którą niedawno potwierdzili węgierscy naukowcy przy pomocy jedenastu specjalnie wyszkolonych czworonogów. Co więcej, badacze potwierdzili również, że proces rozpracowania znaczenia komunikatu u ludzi i u psów nie różni się. Jak więc przebiegały badania i co to oznacza dla naszej międzygatunkowej przyjaźni?

Czy Twój pies rozumie co do niego mówisz?


CZY TWÓJ PIES CIĘ ROZUMIE

buldog francuski Węgierscy naukowcy z Eötvös Loránd University w Budapeszcie przez wiele miesięcy szkolili grupę jedenastu psów tak, aby spokojnie leżały podczas badania tomografem komputerowym, opierając głowę na specjalnie dopasowanej podpórce. Dzięki temu badacze byli w stanie monitorować aktywność ich mózgów w czasie eksperymentu. Po umieszczeniu czworonoga w tomografie, uczeni wypowiadali frazy takie jak „dobry pies” i „bardzo dobrze” neutralnym i chwalącym tonem. W ten sam sposób wypowiadali również słowa, które potencjalnie nie miały żadnego znaczenia dla czworonogów jak np. „jakby”. Po zbadaniu reakcji badanych pupili na ok. 200 dźwięków, naukowcy doszli do jednoznacznych wniosków: psy rozumieją ludzką mowę.

JĘZYK W PSIM MÓZGU

Przeciwnie do popularnego przeświadczenia, jakoby psy reagowały jedynie na ton ludzkich wypowiedzi, okazało się, że aby nasze czworonogi zrozumiały wypowiadany komunikat, znaczenie słów i ich intonacja muszą iść ze sobą w parze. Dopiero, gdy sens i ton pochwały pokrywały się, psy odczuwały radość. Oznacza to, że mózgi naszych pupili przetwarzają informacje zawarte w mowie w sposób podobny do nas. U ludzi to lewa półkula odpowiada za rozumienie sensu wypowiedzi, a prawa za rozszyfrowanie emocji. Z badań węgierskich naukowców wynika, że psy stosują podobny mechanizm.

CHASER

chaser Szacuje się, że przeciętny przedstawiciel canis lupus familiaris może nauczyć się około 100 słów. Rekordzistka Chaser, suczka rasy border collie, zna ich ponad tysiąc. Trenowana przez emerytowanego psychologa wykładającego na Wofford College, dr Johna W. Pilleya, Chaser zapamiętała nazwy 1022 swoich zabawek, z czym problem mieli nawet badający ją naukowcy. Aby zobaczyć, czy suka naprawdę rozumie, że dane słowo to nazwa przedmiotu, a nie prośba o przyniesienie go, badacze zaczęli używać przypadkowych kombinacji komend i zabawek tj. „dotknij piłki” i „podrzuć kwadrat”. Okazało się, że Chaser nie tylko rozumie rzeczowniki i potrafi je przypisać do danego przedmiotu, ale także odróżnia czasowniki, które służą do wydawania komend. Badania nad niesamowitym potencjałem Chaser zostały opisane, a na ich podstawie powstała poczytna książka. Pomimo medialnego szumu i zainteresowania ze strony środowiska naukowego, dr John W. Pilley podkreśla, że Chaser to przede wszystkim ukochany przyjaciel rodziny. Na ich oficjalnej stronie możemy przeczytać, że suczka najchętniej bawi się niebieską piłeczką, codziennie rano ćwiczy na siłowni wraz ze swoim 86-letnim panem oraz nosi jedynie fioletowe obroże, ponieważ jest to ulubiony kolor Philleya.

Badania węgierskich naukowców potwierdzają coś, co wszyscy psiarze wiedzą już od bardzo dawna – nie ma drugiej tak niezwykłej więzi, jaka łączy nas i naszych czworonożnych przyjaciół. Tysiące lat spędzonych razem sprawiło, że pomimo braku zdolności mowy, pies rozumie co do niego mówisz, a jego mózg pracuje podobnie do naszego. Przykład Chaser pokazuje również, że psie rozumienie wychodzi daleko poza zwykłe „aport” i „siad”. Chyba każdy zgodzi się, że przyjaźń opiera się na wzajemnym zrozumieniu, a przecież od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

7 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook