Wiek psa – co wpływa na długość życia psa?
Każdy właściciel czworonoga chciałby aby jego psyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Ciężko nam pogodzić się z myślą, że pewnego dnia nasz ukochany pupil zacznie się starzeć. Choć czas płynie nieubłaganie, a na wiek psa wpływa wiele czynników, istnieje kilka sposobów na wydłużenie życia psa. Jak dbać o naszego podopiecznego, aby spędził z nami wiele wspaniałych lat? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Wiek psa – co wpływa na długość życia psa?
ILE ŻYJĄ PSY?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, ile żyją psy. Zwykło się mówić, że przedstawiciele mniejszych ras żyją dłużej, niż ich więksi pobratymcy. Nie zawsze jest to jednak prawda. Rekordzistą Guinessa wśród czworonogów był Bluey, australijski pies pasterski, który przeżył ponad 29 lat. Zaraz za nim uplasował się beagel Butch, zmarły w 2003 roku po blisko 28 latach. Nie jest to jednak reguła, ponieważ na długość życia psa wpływa wiele czynników, min. geny. Choć zupełnie nie mamy wpływu na genom naszego psyjaciela, istnieje kilka innych rzeczy, które pozwolą nam zadbać o zdrowie naszego pupila i tym samym zwiększą jego szanse na długie i szczęśliwe życie.
DOBRA KARMA
Zgodnie z często powtarzanym przysłowiem, jesteś tym, co jesz. Jedzenie to nie tylko główne źródło energii, zawiera także niezbędne do życia minerały i witaminy. To właśnie dlatego produkty, które spożywamy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Nie powinno więc dziwić, że dieta naszego pupila ma ogromny wpływ na długość jego życia. Zbilansowana karma przygotowana z ekologicznych składników to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia naszego czworonoga na każdym etapie jego rozwoju. Wybierając pokarm dla naszego psyjaciela wybierajmy tylko dobre jakościowo produkty o odpowiednim składzie. Profilaktyka to najlepsze lekarstwo, a nic nie ma większego wpływu na długość życia naszego psa niż karma, jaką mu podajemy.
JAK WYDŁUŻYĆ WIEK PSA? AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Nie tylko ludzie powinni dbać o regularną aktywność fizyczną – to samo dotyczny naszych czworonożnych przyjaciół. Ciężko wymienić wszystkie korzyści płynące ze wspólnych ćwiczeń, jednak ich pozytywny wpływ na zdrowie jest niezaprzeczalny. Ruch wpływa nie tylko na naszą kondycję, obniża ryzyko nadwagi i wiążących się z nią chorób (tj. cukrzyca, problemy z układem krwionośnym), dzięki aktywności fizycznej dbamy również o naszą psychikę. Podobnie jest także z naszymi pupilami. Połączenie regularnych ćwiczeń i treningów umysłowych zadba nie tylko o sprawność ciała, ale także i umysłu.
STRES
Wielu z nas odczuwa negatywne skutki stresu na własnej skórze. Nie powinno więc dziwić, że ciągłe zdenerwowanie wpływa również niekorzystnie na naszego psyjaciela. Jeśli wiemy, że nasz czworonóg cierpi na zaburzenia lękowe (np. lęk separacyjny, agresja lękowa) lub boryka się z ciągłym pobudzeniem spowodowanym nadpobudliwością, warto rozważyć podjęcie współpracy z dobrym behawiorystą. Zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne i ma ogromy wpływ na jakość, a co za tym idzie również długość życia naszego pupila.
CO WPŁYWA NA WIEK PSA? PROFILAKTYKA
Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest to równie prawdziwe w odniesieniu do psów, ponieważ każda przebyta choroba ma wpływ na stan ich zdrowia. Dlatego niesamowicie ważnym elementem dbania o naszego pupila jest profilaktyka weterynaryjna. Zadbajmy o regularne kontrole, odrobaczanie i szczepienia, aby uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń.
DOBRY WETERYNARZ
Na każdym etapie życia naszego psa powinniśmy dbać o to, aby zajmowali się nim tylko najlepsi specjaliści. Dobry lekarz weterynarii staje się szczególnie ważny, gdy ze względu na wiek stan zdrowia naszego pupila zaczyna się pogarszać. Upewnijmy się, że weterynarz, któremu powierzamy opiekę nad naszym psyjacielem jest specjalistą w swojej dziedzinie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ukochany czworonóg znajduje się w najlepszych rękach.
Każdy z nas chce, aby nasz psyjaciel żył wiecznie. Niestety przy obecnym stanie medycyny jest to niemożliwe, jednak istnieje kilka czynników, które mają wpływ na długość życia psa. Zadbajmy o to, aby na każdym etapie swojego życia dostawał zbilansowany pokarm. Warto dołączyć do tego regularną aktywność fizyczną i kontrole weterynaryjne. Nie możemy zapominać również o tym, że zdrowie psychiczne ma równie ogromy wpływ na jakość i długość życia naszego pupila. Szczęśliwy i zrelaksowany pies to zdrowy pies. Dzięki kilku prostym krokom możemy realnie wpłynąć na zdrowie naszego czworonoga. Dbając o niego na co dzień możemy mieć pewność, że będzie towarzyszył nam przez wiele, wiele lat.
ŁAPA!