Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

3 proste zabawy węchowe dla psa


Węch odgrywał niezwykle ważną rolę w życiu psich przodków. Dzięki pracy swojego nosa byli oni w stanie nie tylko znaleźć i upolować swoje pożywienie, ale także komunikować się z innymi osobnikami. Pomimo tego, że współcześnie psy właściwie nie muszą walczyć o przetrwanie, a ich pożywienie samo wpada do miski, węch pozostaje dla nich kluczowym narzędziem służącym poznawaniu i interpretacji świata. Powonienie to najsilniejszy psi zmysł, który funkcjonuje bezbłędnie aż do ostatnich dni większości czworonogów. Nie dziwi więc fakt, że zabawy węchowe dla psa służące rozwijaniu tego naturalnego talentu stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli psów. Ponieważ początkowo mogą wydawać się skomplikowane, przygotowaliśmy dla Was listę trzech zabaw węchowych dla psa, które możecie wypróbować ze swoim pupilem już dziś.

Proste zabawy węchowe dla psa - nasze propozycje

Zanim przejdziemy do samej zabawy, warto wspomnieć czemu służy i dlaczego wielu właścicieli chwali sobie efekty takiej aktywności z psem. Po pierwsze, rozwijamy najsilniejszy zmysł naszego czworonoga, co zdecydowanie buduje jego pewność siebie. Dzięki temu nasz pupil staje się mniej lękliwy i bardziej ciekawy świata. Kolejną zaletą zabaw węchowych jest możliwość wyciszenia naszego psa. Kiedy czworonóg skupia się na jednej czynności, uspokaja się i męczy umysłowo, co często pomaga w pracy z psami skłonnymi do nadpobudliwości. Po trzecie (i najważniejsze!), wspólna zabawa z naszym pupilem pomaga pogłębić łączącą nas więź, dzięki czemu możemy być jeszcze bliżej z naszym czworonożnym przyjacielem. Kiedy już wiesz dlaczego warto poświecić czas na zabawy węchowe, przejdźmy do tego jak i gdzie zacząć się bawić.

1. SPACER WĘCHOWY

Spacer węchowy z psem - zabawy węchowe Spacer węchowy to bardzo prosta i przyjemna forma spędzania czasu z naszym czworonogiem. Wyłącz telefon, zarezerwuj sobie trochę czasu i zabierz swojego pupila w nowe miejsce, które będziecie zwiedzać po raz pierwszy. Ty możesz cieszyć się widokami i urokami przebywania na łonie natury, natomiast pies… pies będzie sobie po prostu niuchał. Spacer węchowy polega właśnie na tym, aby pozwolić naszemu pupilowi swobodnie badać nowe otoczenie za pomocą powonienia. Warto zatem pamiętać, aby nie pośpieszać psa – niech on nadaje tempo naszej przechadzce. Może to wymagać trochę cierpliwości, ponieważ niektóre psy badają interesujące je miejsce przez kilka lub nawet kilkanaście minut. Mimo wszystko możemy być pewni, że po takiej wyprawie nasz czworonożny przyjaciel wróci do domu szczęśliwy i pozytywnie zmęczony.

2. SZUKANIE JEDZENIA

Szukanie karmy dla psa - zabawy węchowe Rzeczywiście, współczesne psy nie muszą walczyć o swoje pożywienie, a ich polowanie ogranicza się do radosnego biegu ku misce. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie możemy utrudnić im tego zadania. Porcję karmy dla psa podziel na kilka lub kilkanaście mniejszych części. Schowaj je w różnych zakamarkach domu i poproś swojego czworonoga o to, aby zaczął szukać. Teraz wystarczy, że będziesz obserwować magię psiego nosa. W zależności od tego, ile jedzenia przeznaczyliśmy na zabawę i gdzie je schowaliśmy, w przeciągu kilku lub kilkudziesięciu minut nasz pupil znajdzie wszystkie ukryte skarby. Najedzony i zmęczony powinien po takim obiedzie szczęśliwy zalec na swoim posłaniu. Taka zabawa to świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu z psem w czasie niepogody lub mroźnych zimowych dni, kiedy długi spacer przestaje być przyjemnością nawet dla najbardziej wytrwałych czworonogów.

3. ZABAWA W CHOWANEGO

Zabawa w chowanego z psem - zabawy węchowe Czy wiesz, że w chowanego możesz bawić się również ze swoim psem? Zamiast oczu i intuicji, użyje on swojego nosa, aby Cię odnaleźć. Do tej zabawy potrzebujemy dwóch osób (jednej, która trzyma psa i drugiej, która staje się pozorantem) i odpowiedniego miejsca, które oferuje dużo potencjalnych kryjówek (np. lasu). Początkowo powinniśmy ustawić poprzeczkę naszemu pupilowi stosunkowo nisko – niech szuka opiekuna widząc gdzie się chował. Stopniowo utrudniajmy mu zadanie, tak aby docelowo odnalazł osobę polegając jedynie na swoim nosie. Kiedy w końcu psu uda się nas odnaleźć, szczodrze nagródźmy jego osiągnięcie. Zabawa w chowanego to dobry sposób, aby umocnić więź łącząca nas z naszym czworonożnym przyjacielem.

Węch to dla psa najważniejszy zmysł. Dzięki pracy nad nim możemy zbudować pewność siebie u naszego czworonoga oraz pomóc mu się wyciszyć. Dobrym sposobem na rozwijanie jego talentu są zabawy węchowe tj. spacer węchowy, szukanie pożywienia lub zabawa w chowanego. Niezależnie od tego którą zabawę wybierzemy, możemy być pewni, że wspólne spędzenie czasu z naszym czworonożnym przyjacielem pozwoli nam pogłębić łącząca nas więź i umocni wyjątkową przyjaźń z naszym pupilem.

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

6 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

6 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

6 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook