5 rzeczy, które powinieneś robić ze swoim psem codziennie
Wielu z nas żyje w ciągłym biegu i zawsze mamy na głowie mnóstwo rzeczy. Nic dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się tzw. planery i bullet journale, w których możemy stworzyć swoją listę zadań do wykonania na dany dzień. Dzięki temu nie tylko z łatwością rozplanujemy pracę, ale także nie zapomnimy o poszczególnych punktach. Czy planując swój dzień zastanawialiście się kiedyś jednak, czy powinniście uwzględnić w nim Waszego czworonożnego przyjaciela? Jeśli nie wiesz, jak dopasować aktywność z pupilem do aktywnego dnia, poniżej znajdziecie listę 5 rzeczy, które powinieneś robić ze swoim psem codziennie.
DŁUGI SPACER
Nasi czworonożni psyjaciele są z natury bardzo aktywni i ciekawscy, a do tego uwielbiają czas spędzony wspólnie z właścicielem i kontakty z innymi psami. Dlatego tak ważne są dla nich codzienne spacery, które powinny być długie i urozmaicone. Dzięki regularnym przechadzkom i węszeniu nasze sierściuchy mogą dowiedzieć się co robią ich czworonożni towarzysze, jak ma się ich zdrowie oraz zostawić wiadomość od siebie siusiając na najbliższy kamień – system ten można porównać do osiedlowych pogaduszek. Choć dla nas spacer może wydawać się raczej nudny, nasi psyjaciele na pewno uważają, ż to najlepsza część dnia. Dodatkowo czas spędzony z ukochanym właścicielem i wspólne patrolowanie okolicy powoduje, że więź łącząca opiekuna i czworonoga staje się jeszcze mocniejsza.
TRENING
Wspólny trening z naszym czworonogiem przynosi naprawdę wiele korzyści. Po pierwsze mamy szansę nauczyć naszego psyjaciela różnych zasad i komend, dzięki czemu w przyszłości unikniemy wielu nieprzyjemnych lub potencjalnie groźnych sytuacji. Jeśli chcecie poczytać więcej na temat komend, zachęcamy Was do kliknięcia w nasz
artykuł dotyczący poleceń niezbędnych w mieście. Poza posłuszeństwem, regularny trening pozwala osiągnąć także zdrowy mózg – tak jak ćwiczenia fizyczne pozwalają nam zachować dobrą formę, tak ćwiczenia umysłowe zapobiegają na przykład psiej demencji. Nawet kilka minut w ciągu dnia poświęconych na pracę z naszym czworonogiem może uchronić go przed degradacją neuronów na starość.
ZABAWA
Po pracy i intensywnym treningu zawsze warto nagrodzić naszego ukochanego pupila wspólną zabawą. Czy istnieje coś przyjemniejszego niż wspólne harce z czworonożnym towarzyszem? Naszym zdaniem nie! Psy podzielają z resztą nasze zdanie i na pewno będą bardzo zadowolone z czasu spędzonego ze swoim właścicielem. Należy również pamiętać, że każda wspólna aktywność wzmacnia międzygatunkową przyjaźń, dlatego choć raz w ciągu dnia warto znaleźć kilka minut na zabawę z naszym czworonożnym przyjacielem.
CZUŁOŚCI
Chyba nie musimy mówić żadnemu psiarzowi, że dzień bez czułości z ukochanym czworonogiem, to dzień stracony! Nieważne jak bardzo jesteśmy zajęci, nigdy nie przepuścimy okazji nawet na krótkie drapanie za uszkiem czy mizianie po brzuszku. Kontakt z naszymi psyjaciółmi za zresztą dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Bliskość czworonoga powoduje, że w naszym organizmie wytwarzane są oksytocyna i endorfiny, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi i mniej zestresowani. My widzimy same korzyści, a Wy?
NIC
Kiedy jesteśmy zabiegani, często zapominamy o tym, że czasem każdy z nas potrzebuje odpoczynku. Gdy po długim dniu pracy i stresu wrócimy do domu, weźmiemy psa na długi spacer, potrenujemy i pobawimy się z nim, wróćmy spokojnie do domu i zacznijmy robić… nic. Zarówno ludzie, jak i psy potrzebują chwili spokoju, aby zregenerować się i naładować baterie przed kolejnym aktywnym dniem. Dlatego pamiętajcie o tym, aby czasem dać sobie chwilę na odpoczynek i po prostu cieszyć się towarzystwem i bliskością Waszego czworonożnego psyjaciela.
Kiedy jesteśmy zajęci i mamy dużo do zrobienia, często planujemy swój dzień zawczasu. W swoich planach musimy uwzględnić także naszego pupila. Co warto robić z psem codziennie? Wspólny długi spacer pozwoli Wam spędzić aktywny czas razem i pogłębi łączącą Was więź. Każdy, nawet krótki trening pozwoli popracować z czworonogiem nad posłuszeństwem i sprawi, że nasz pupil będzie ćwiczył również mózg, co pomoże uniknąć rozwoju psiej demencji na starość. Po ciężkiej pracy warto poświęcić też chwilę na zabawę, dzięki której przyjaźń między psem a właścicielem będzie jeszcze silniejsza. Na sam koniec nie możemy również zapomnieć o odpoczynku, który należy się każdemu – zarówno ludziom, jak i psom. Dzięki temu naładujemy nasze baterie i będziemy gotowi na kolejny aktywny dzień z naszym psyjacielem.
ŁAPA!