Co Twój pies chciałby Ci powiedzieć?
We wcześniejszym artykule pisaliśmy, że psy rozumieją dużo więcej, niż nam się wydaje. Lata psio-ludzkiej przyjaźni sprawiły, że mózg naszych pupili ewoluował, dzięki czemu czworonogi rozumieją ludzką mowę lepiej, niż nasi człekokształtni kuzyni. Niestety, choć nasi psyjaciele doskonale wiedzą, co chcemy im powiedzieć, nadal nie potrafią się z nami porozumieć. Nie znaczy to, że nie myślą o nas i nie darzą nas uczuciem. Czy jesteś ciekaw, co Twój pies chciałby Ci powiedzieć, gdyby tylko umiał mówić? Przygotowaliśmy dla Was listę kilku wiadomości, pod którymi wielu psyjaciół podpisałoby się czteroma łapami i ogonem.
Co Twój pies chciałby ci powiedzieć?
JESTEŚ MOIM NAJLEPSZYM PRZYJACIELEM
Bardzo często mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Oczywiście zgadzamy się z tym w stu procentach, jednak nie możemy zapominać, że my także jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi naszych pupili. Czworonogi cieszą się na nasz widok, chętnie spędzają z nami każdą chwilę i – co najważniejsze – darzą nas bezkrytyczną, bezinteresowną i bezwarunkową miłością. Choć same nie mogą nam tego powiedzieć, dają nam o tym znać każdego dnia, radośnie merdając ogonem gdy wracamy do domu, liżąc nas po twarzy, gdy budzimy się rano i zapraszając nas do zabawy, kiedy jesteśmy smutni.
CO TWÓJ PIES CHCIAŁBY CI POWIEDZIEĆ -- DLA MNIE JESTEŚ IDEALNY
Każdy z nas ma tendencję do patrzenia na siebie mało przychylnym okiem. Nogi za grube, brwi zbyt krzaczaste, włosy nijakie, a nos cały w wągrach. Często tak bardzo skupiamy się na naszych kompleksach i niedoskonałościach, że zapominamy o tym, co czyni nas wyjątkowymi i prawdziwymi. Na szczęście nie zapominają o tym nasi najlepsi psyjaciele. Niezależnie od tego ile ważymy, ile pieniędzy mamy na koncie i ile pryszczy właśnie wyskoczyło nam na twarzy, dla naszego pupila zawsze jesteśmy idealni. Jedyne na czym mu zależy to nasza miłość, czas i uwaga. Być może warto czasem nie słuchać lustra i przejrzeć się w oczach ukochanego czworonoga?
LUBIĘ SPĘDZAĆ Z TOBĄ CZAS
Oczywiście długi, wspólny spacer na łonie natury to najlepszy punkt psiego planu dnia. Jednak nie tylko wspólne przechadzki i harce sprawiają czworonogom wiele radości. Nawet gdy siedzimy razem w domu leniwie głaszcząc pupila za uchem lub śpimy z psem w nogach łóżka, nasza obecność pozwala mu się zrelaksować i wyciszyć. Każda chwila, jaką spędzamy z naszymi psyjaciółmi jest równie ważna, co godziny spędzone na wspólnym patrolowaniu okolicznych ścieżek.
NIE ZŁOŚĆ SIĘ NA MNIE
Każdy z nas wrócił kiedyś do domu i zastał pogryzione kapcie, zasikaną podłogę lub zniszczone meble. W takich sytuacjach ciężko jest się nie denerwować. Pamiętajmy jednak, że nasi czworonożni pupile nigdy nie robią nam na złość, a karanie ich po takim czasie nie ma sensu. To my jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie naszego psa i do nas należy obowiązek pomagania mu, gdy pojawiają się problemy behawioralne. Dlatego zamiast frustrować się i karać psa, warto pomyśleć nad przyczynami problemu i zacząć wspólną pracę. Dzięki temu nie tylko unikniemy kolejnych przykrych sytuacji, ale także umocnimy łączącą nas więź.
CO TWÓJ PIES CHCIAŁBY CI POWIEDZIEĆ -- POTRZEBUJĘ CIĘ
Choć psy domowe są potomkami majestatycznych i drapieżnych wilków, dzisiaj mają z nimi raczej mało wspólnego. Polują jedynie na resztki jedzenia spadające w kuchni, a noce zamiast w lesie spędzają w ciepłym posłanku. To jedyny gatunek, który tworzy z człowiekiem tak silną i wyjątkową więź. Pamiętajmy więc o tym, że nasi pupile potrzebują nas. Czasem chodzi o błahe sprawy, takie jak chwila wspólnej zabawy lub pieszczot, innym razem musimy zmierzyć się z chorobą lub poważnym problemem behawioralnym. Zadbajmy o to, aby wspierać naszego pupila zwłaszcza wtedy, gdy potrzebuje tego najbardziej.
Choć psy rozumieją bardzo dużo, nie mogą nam powiedzieć wprost ile dla nich znaczymy. Jeśli jednak przyjrzysz się ich codziennym zachowaniom dostrzeżesz, co Twój pies chciałby Ci powiedzieć. Pamiętajmy o tym następnym razem, gdy będziemy źli na nasze czworonogi, lub gdy przyjdzie nam się zmierzyć z poważną chorobą. Nie ma drugiej tak wspaniałej więzi, jaka ta łącząca człowieka z psem, dlatego warto dbać o nią każdego dnia.
ŁAPA!