Czy psy widzą kolory?
Czy będąc kiedyś na wspólnym spacerze zastanawiałeś się jak wygląda świat widziany oczami Twojego pupila? Jak widzi gęste korony drzew, zieloną trawę, kolorowe kwiaty i jasne słońce? A może zauważyłeś, że zabawki w określonym kolorze cieszą Twojego czworonoga bardziej niż inne? Chociaż od wielu lat pokutuje pogląd, że dla psów świat wygląda jak czarno-biały film, już od prawie trzydziestu lat wiemy, że to mit. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie, czy psy widzą kolory i dlaczego powinno mieć to dla nas znaczenie?
CZY PSY WIDZĄ KOLORY?
NIE TAKI FILM NOIR
Wielu ludzi nadal wierzy, że świat widziany z perspektywy czterech łap niewiele różni się od tego, który widzimy stojąc na dwóch nogach. Z tą drobną różnicą, że nasi czworonożni przyjaciele nie dostrzegają kolorów, a ich życie przypomina film nakręcony przed wynalezieniem technicoloru. Choć wcześniej wspomnieliśmy, że wiele lat temu badacze uznali to za mit, w każdej legendzie jest przecież ziarnko prawdy. A więc - czy psy widzą kolory? W uproszczeniu – tak, ale jest to dużo bardziej skomplikowane.
CZY PSY WIDZĄ KOLORY? -- BADANIA
Skoro to pytanie frapuje wielu psiarzy, nie powinien dziwić fakt, że zainteresowali się nim również naukowcy. W 1989 roku badacze Neitz, Geist i Jacobs dowiedli, że psy widzą inaczej, niż myśleliśmy (przynajmniej częściowo). Uczeni odkryli, że czworonogi posiadają dwa rodzaje czopków, które reagują na długość fal świetlnych odpowiadających kolorom żółtemu i niebieskiemu. Co to oznacza w praktyce? Tam, gdzie my widzimy fiolet, nasz pupil zobaczy ciemnoniebieski, a przedmiot, który dla nas jest pomarańczowy, dla naszego psyjaciela będzie ciemnożółty. Kolory takie jak zielony i czerwony będą dla nich różnymi odcieniami szarości. Bardziej niż stary film, życie naszego czworonoga przypomina świat widziany oczami daltonisty.
OKO ZA OKO
Jak więc różnią się oczy ludzi i psów? Jak już pisaliśmy, psie oko zawiera jedynie dwa rodzaje czopków, co uniemożliwia czworonogom rozróżnianie kolorów takich jak zielony i czerwony. Dlaczego ludzie są w stanie zobaczyć fiolet i pomarańcz? W naszym oku znajdują się trzy rodzaje czopków, czyli światłoczułych receptorów umożliwiających widzenie barw. Każdy z nich jest czuły na fale świetlne o innej długości. Dzięki temu ludzie są w stanie dostrzec wszystkie kolory tęczy, podczas gdy czworonogi widzą jedynie odcienie żółtego i niebieskiego. Ponadto, wzrok naszych pupili jest też mniej ostry. Choć nie możemy być tego pewni, szacuje się, że czworonogi widzą od 4 do nawet 8 razy gorzej niż my. Skąd więc taka różnica? Odpowiedź leży w ewolucji. Jako ludzie polegamy głównie na wzroku, który jest dla nas najbardziej podstawowym zmysłem. Psom natomiast, sprawne oczy nie są aż tak potrzebne. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym
artykule powonienie to najbardziej czuły zmysł psa, który pozostaje sprawny aż do ostatniego dnia życia. Skoro czworonogi mają supermoc w postaci niezwykle dobrego węchu, po co im oczy, które widzą kolor czerwony? Jeśli jesteście ciekawi, jak psy widzą otoczenie, możecie zajrzeć na stronę
Dog Vision, która pozwoli Wam wygenerować zdjęcie obrazujące to, jak na świat patrzą Wasi pupile.
PIŁKA TENISOWA
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak wiele psów szaleje za zwykłą piłeczką tenisową? Po przeczytaniu tego artykułu pewnie już wiecie, że ich zainteresowanie może wynikać z koloru piłki. Ponieważ nasi pupile najlepiej widzą kolory żółty i niebieski, dobrze widoczna zabawka skutecznie pobudza ich zmysły. Dlatego warto zwrócić uwagę na kolor akcesoriów, gdy wybieramy dla naszego psyjaciela nowe gadżety. Jeśli na zieloną trawę rzucimy czerwone frisbee, nasz pies może mieć problemy ze znalezieniem przedmiotu, który poleciał daleko. Inaczej wygląda jednak wybór ubrań dla naszego czworonoga. Jeśli chcemy, aby było mu ciepło w czasie zimowych spacerów, kupmy mu kurtkę, jednak taką, która będzie mniej widoczna dla innych psów. Niebieskie lub żółte wdzianko wzbudzi u większości pupili niemałe zainteresowanie, jednak niektóre mogą bać się lub nawet reagować agresywnie na ubranie naszego psa. Bardziej stonowane kolory będą lepszym wyborem.
Teraz, gdy będziesz przechadzał się ze swoim psyjacielem po parku, będziesz w stanie spojrzeć na świat z perspektywy czterech łap. Skoro już wiesz, jak widzą psy i jakie kolory są dla nich najłatwiejsze do zauważenia, możesz wprowadzić swoją wiedzę w życie przy wyborze nowych akcesoriów dla Twojego czworonoga. Zwykła piłka tenisowa to coś, co sprawi mu wiele radości i ułatwi aportowanie na trawniku. Dzięki temu wspólna zabawa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna, a wasza psio-ludzka przyjaźń mocniejsza.
ŁAPA!