Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Czy spanie z psem jest dobre?


Na grupach dla psiarzy można trafić na popularny żart, który dzieli właścicieli psów na dwie grupy – tych, którzy mówią, że śpią z pupilem i tych, którzy się nie przyznają. Tak jak w wielu przypadkach, w tym żarcie również znajduje się ziarno prawdy, ponieważ coraz więcej opiekunów chętnie wpuszcza swojego pupila pod pierzynkę. Zastanawialiście się jednak, czy spanie z psem jest dobre dla Was i Waszego zdrowia? A może dzielenie łóżka szkodzi Waszemu czworonogowi? W poniższym artykule znajdziecie listę plusów i minusów spania z psem.

Czy spanie z psem jest dobre?


SPANIE Z PSEM A JAKOŚĆ SNU

ziewający pies Wyniki badań wielu naukowców nie są spójne co do tego jak psy wylegujące się w nogach naszego łóżka wpływają na komfort i jakość snu. Z jednej strony mówi się, że obecność ukochanego czworonoga działa na nas kojąco, a dzięki temu, że czujemy się bezpiecznie w jego towarzystwie, śpimy długo i głęboko. Z drugiej strony, wyniki badań opublikowane w Mayo Clinic Proceeding są mniej optymistyczne. Ponieważ pupile zajmują sporo miejsca, kręcą się oraz chętnie zasypiają na naszych kończynach, mogą one negatywnie wpływać na jakość naszego snu, tym samym sprawiając, że rano wstaniemy niewyspani i marudni. Okazuje się, że osoby, które śpią w jednym pokoju z czworonogiem wysypiają się lepiej niż Ci, którzy śpią z nim w jednym łóżku. Na szczęście różnica okazała się być nieznaczna. Zdaniem naukowców na jakość snu wpływa również ilość czworonogów – im więcej zwierząt wpuszczamy do sypialni, tym gorzej śpimy. Jak w takim razie wysypiają się nasi pupile? Podczas interpretacji danych badacze doszli do wniosku, że nasi podopieczni nie mają takich dylematów. Niezależnie od miejsca oraz ilości innych osób w łóżku psy zdawały się wypoczywać równie dobrze. Wielu behawiorystów zwraca również uwagę na to, że z powodu atawistycznych zachowań odziedziczonych po wilczych przodkach psy zdają się spać lepiej na podwyższeniu oraz w otoczeniu stada. Czują się wtedy bezpieczniej, dzięki czemu śpią lepiej i wstają wypoczęte.

SPANIE Z PSEM A ZDROWIE

spanie z psem Jeśli nie cierpimy na poważne alergie lub astmę oraz dbamy o regularne odrobaczanie i szczepienie psa, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych jeśli chodzi o wpuszczenie czworonoga do łóżka. Należy jednak uważać, jeśli Wasz pupil korzysta z obroży przeciw kleszczom, ponieważ zawarte w niej substancje czynne mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Producent popularnej obroży przeciwkleszczowej ostrzega, aby ubranych w nią psów nie wpuszczać do łóżka, zwłaszcza jeśli śpi w nim dziecko. Jeśli jesteście zwolennikami dzielenia łóżka z pupilem i nie wyobrażacie sobie zrezygnować ze spania z psem, warto zastanowić się nad alternatywnymi sposobami ochrony czworonoga, o których pisaliśmy tutaj.

Jeśli śpicie na dużym łóżku, nie macie problemów zdrowotnych, a Waszego snu nie zakłóca kręcący się pupil, nie ma powodu do rezygnacji ze spania z czworonogiem. Wielu psiarzy twierdzi, że w obecności psich przyjaciół śpią zdecydowanie lepiej. Nie tylko czują się mniej samotni, dzięki sierściuchowi pochrapującemu w nogach odczuwają również spokój. Miejsce snu nie pozostaje także obojętne dla naszych pupili. Stanley Coren, o którym wspominaliśmy przy okazji artykułu o psich snach, potwierdza, że choć psy zatraciły swoje wilcze instynkty, nadal czerpią dużo korzyści ze spania w grupie na lekkim podwyższeniu, co czyni łóżko opiekunów idealnym miejscem na drzemkę. Za wpuszczeniem czworonoga do łóżka przemawia jeszcze jeden ważny aspekt – wciąż niezbadany przez grupy naukowców – czy istnieje coś lepszego niż poranek rozpoczęty w towarzystwie naszego radosnego psyjaciela?

ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

3 lata temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość… Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

3 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie „co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

3 lata temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook