Subskrybuj nas

doglovin zBLOGowani.pl

Dlaczego pies wyje?

We wcześniejszym artykule wspominaliśmy już, że chociaż psy nie potrafią mówić, dobrze rozumieją ludzki język. Skoro z fizjologicznego punktu widzenia ich aparaty głosowe nie są przystosowane do używania mowy, muszą korzystać z innych kanałów komunikacji. Czasem są to kanały niewerbalne, kiedy czworonogi porozumiewają się np. za pomocą sygnałów uspokajających, innymi razy dają nam znać o swoich potrzebach w dużo bardziej wokalny sposób. Zastanawiałeś się co powoduje ciche jęki i głośne zawodzenie Twojego pupila? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, dlaczego pies wyje.

Dlaczego pies wyje?

LĘK SEPARACYJNY

Więcej o lęku separacyjnym pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Charakterystycznym zachowaniem, które silnie wskazuje na to, że nasz pupil cierpi na lęk separacyjny, jest głośne wycie podczas naszej nieobecności. Jeśli sąsiedzi skarżą się na głośny skowyt, a do tego po powrocie do domu zastajemy rozgardiasz i zniszczone meble, warto skonsultować się z doświadczonym behawiorystą. Oceni on, czy nasze podejrzenia są słuszne i w przypadku stwierdzenia lęku separacyjnego zaproponuje nam plan pracy z pupilem.

BÓL

dlaczego psy wyją Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nasz pupil nie powie nam po prostu o swoich dolegliwościach zdrowotnych i kiedy dzieje się coś niepokojącego, często daje nam o tym znać wyjąc. Jeżeli nasz psyjaciel wyje, kiedy jesteśmy w domu, nie ma apetytu lub jest apatyczny, warto zaprowadzić go do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz pomoże nam zweryfikować, czy powodem wycia jest ból lub zły stan zdrowia naszego czworonoga, dlatego nie powinniśmy lekceważyć takich sytuacji.

NUDA

Innym powodem, dla którego pies wyje, może być po prostu nuda. Nieważne, czy tzw. koncert ma miejsce, kiedy jesteśmy poza domem, czy w naszym towarzystwie, zawodząc i szczekając nasz pupil może dawać nam znać, że chętnie zająłby się czymś ciekawym, najlepiej w naszym towarzystwie. Gdy nasz czworonóg wyje, a my wykluczyliśmy ból i lęk separacyjny, być może warto zadać sobie pytanie, czy ostatnimi czasu poświęcaliśmy wystarczającą ilość czasu na zabawę, treningi i spacery.

KOMUNIKACJA Z INNYMI CZWORONOGAMI

Wycie może być sygnałem dla opiekuna, aby zabrać go na spacer lub do weterynarza, jednak jest też sposobem na komunikację między czworonogami. Jeśli Twój pupil wyje w odpowiedzi na szczekanie innego psa, możesz mieć pewność, że to próba wymienienia się informacjami. Jakimi? Niestety, ponieważ ludzie znacznie gorzej rozumieją psi język, ta tajemnica zostanie pomiędzy czworonogami.

INSTYNKT

dlaczego psy wyją Pies lub wilk wyjący do księżyca to znany w naszej kulturze stereotyp. W tym wypadku istnieje w nim ziarnko prawdy. Dla niektórych czworonogów wycie to po prostu instynkt. W ten sposób pies może sygnalizować nam, że usłyszał coś niepokojącego i chce, aby inni domownicy byli świadomi ewentualnego zagrożenia. Niektóre rasy mają większe skłonności do zawodzenia niż inne, dlatego jeśli lubisz ciszę i spokój, warto pamiętać o tych predyspozycjach przy wyborze rasowego pupila. Choć czworonogi świetnie rozumieją naszą mowę, same nie są w stanie odpowiedzieć ani słowa, dlatego zdarza im się wyć, kiedy chcą nam coś przekazać. Jest wiele odpowiedzi na pytanie dlaczego pies wyje. Być może jest to spowodowane lękiem separacyjnym i stresem, jaki nasz pupil odczuwa zostając sam w domu. Może wynikać to także ze zwykłej nudy lub być oznaką bólu. Czasem jest to jednak jedynie sposób na komunikację z innymi czworonogami, albo czysto instynktowne zachowanie. Niezależnie od przyczyny warto pamiętać, że wyjąc psy próbują nam coś zasygnalizować, ponieważ nam ufają. Jeśli nie chcemy zawieść naszego psyjaciela, warto nie lekceważyć jego prób rozmowy z nami, nawet jeśli nie do końca udaje nam się go zrozumieć. ŁAPA! Chrupnij najlepsza karme dla psa
Udostępnij:

Wyróżnione posty

Jak okazywać psu miłość?

7 lat temu | przeczytasz w 5 minut | #dieta psa #miłość #pielęgnacja psa #przyjaźń #sport #szkolenie psa #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold #zabawa z psem

Kilka naszych podpowiedzi na to jak okazywać psu miłość... Czasem wystarczy jedno spojrzenie w […]

Wyprawka dla szczeniaka – 7 rzeczy które powinny się tam znaleźć

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #karma dla psa #legowisko dla psa #psia miska #szczeniak #UniQNordicGold #wyprawka dla psa

Wielu świeżo upieczonych właścicieli szczeniaków zadaje sobie pytanie "co będzie potrzebne na wyprawkę dla […]

6 rzeczy, których nauczy cię Twój pies

7 lat temu | przeczytasz w 6 minut | #nauka od psa #przyjaźń z psem #relaks z psem #UniQ Nordic Gold #UniQNordicGold

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia, a w szczególności psa może zmienić nasze życie na lepsze […]

Zamów karmę

paczki 0,6 kg paczki 3 kg paczki 10 kg
Najlepsza karma dla szczeniaka

FREJA

karma dla szczeniaka i matki
holistyczna, grain free

0 0 0
Holistyczna karma dla psa

IDUN

karma dla psa dorosłego
holistyczna, classic

0 0 0
Karma dla psa bez zbóż i bez glutenu

SIF

karma dla psa dorosłego /wrażliwego
holistyczna, grain free

0 0 0
karma hypoalergiczna dla psa z jagnięciną

BALDER

karma dla psa dorosłego
hipoalergiczna, grain free

0 0 0
Karma dla psa seniora

MIMER

karma dla psa seniora
holistyczna, light

0 0 0

Zamów olej

jedna butelka
GEFION

GEFION

ekologiczny olej zapewniający zdrowe stawy i kości

0
VIDAR

VIDAR

ekologiczny olej na zdrową i lśniącą sierść

0
NJORD

NJORD

ekologiczny olej z łososia norweskiego

0
SKJOLD

SKJOLD

ekologiczny olej przeciw insektom dla psa

0
THOR

THOR

ekologiczny olej antystresowy dla psa

0
Paczkomaty InPost

przewidywany czas dostawy: 1 dzień roboczy

przesyłka kurierska - wybierz formę płatności:

do zapłaty: 0 zł

ikona dotpay darmowa dostawa powyżej 200 zł
*
facebook